fbpx
STUDENCKI POMYSŁ NA WODÓR
Konkurs STUDENCKI POMYSŁ NA WODÓR
18 lutego 2024
Wielkopolskie szpitale chcą być zielone
Wielkopolskie szpitale chcą być zielone
4 marca 2024
STUDENCKI POMYSŁ NA WODÓR
Konkurs STUDENCKI POMYSŁ NA WODÓR
18 lutego 2024
Wielkopolskie szpitale chcą być zielone
Wielkopolskie szpitale chcą być zielone
4 marca 2024
Pokaż wszystkie

Czekamy na nowe muzeum w Poznaniu

Budowa nowego muzeum jest pierwszą tego typu inwestycją w Poznaniu i Wielkopolsce po 1989 roku. Obiekt powstaje u stóp Wzgórza św. Wojciecha w Poznaniu, u zbiegu ulic Księcia Józefa i Północnej.

Przypomnijmy, 21 grudnia 2023 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego podpisano kluczową umowę z generalnym wykonawcą nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego – firmą Adamietz sp. z o.o. ze Strzelec Opolskich. Realizacja potrwa 30 miesięcy, czyli do grudnia 2026 roku. Wartość podpisanej umowy wynosi 256 mln zł brutto.

W ramach budowy powstanie nowoczesny obiekt muzealny składający się z 4 budynków pełniących różne, uzupełniające się funkcje, zlokalizowanych na powierzchni oraz części podziemnej, w której powstanie wystawa stała muzeum. Wystawa stała będzie miała charakter narracyjny. Założono, że użyte zostaną nowoczesne narzędzia ekspozycyjne, w tym multimedia, ale najważniejsze mają być oryginalne eksponaty, autentyczni świadkowie prezentowanej historii. Opowiedziany na niej zostanie nie tylko sam zwycięski, militarny zryw powstańców, ale także jego geneza i konsekwencje dla odradzającej się po latach niewoli Polski.

Szacowany budżet całej inwestycji czyli robót budowlanych i realizacji wystawy wynosi przeszło 375 mln zł. Został on zabezpieczony staraniem organizatora, Samorządu Województwa Wielkopolskiego i współorganizatora – Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kostka brukowa z ulicy Ratajczaka jako kamień węgielny ma ozdobną, przytwierdzoną na stałe mosiężną tabliczkę z napisem: „Kamień Węgielny Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Docelowo kamień zostanie wkomponowany we fragment odtworzonej w nowym Muzeum ulicy Ratajczaka, która będzie jednym z elementów scenograficznych wystawy stałej.

W kapsule czasu, w której znalazł się Akt erekcyjny, umieszczono także kopię wydanego w dniu 26 października 2021 roku pozwolenia na budowę, wizualizacje projektu budowlanego wraz z opisem Muzeum, aktualne wydania lokalnej prasy, ostatnie wydanie samorządowego Monitora Wielkopolskiego, screeny lokalnych portali informacyjnych, replikę chorągwi powstańczej, będące aktualnie w codziennym użyciu banknoty i monety o różnych nominałach.

W uroczystości wzięła także udział Małgorzata Waszak – Klepka Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i wojewódzcy radni.