fbpx

Obejrzyj debatę „Samorządy – nowe otwarcie”

Po majowej konferencji KIGO
15 maja 2024
KWRiST po raz pierwszy z udziałem ministra Siemoniaka
22 maja 2024
Pokaż wszystkie

Obejrzyj debatę „Samorządy – nowe otwarcie”

Niedawne wybory samorządowe zainspirowały Kongres Obywatelski do zainicjowania debaty na temat priorytetowych kierunków rozwoju oraz najistotniejszych słabościach naszych „małych ojczyzn”. Choć rozmowa, w której wzięli udział przedstawiciele samorządów, polityki i świata nauki odbyła się pod koniec kwietnia, wciąż można jej wysłuchać i potraktować jako punkt wyjścia do dalszych przemyśleń.

O tym, w jaki sposób wzmocnić obszary, w których samorząd działa efektywnie i wytwarza efekt synergii, jak powinien zmienić się rozdział kompetencji na styku władza centralna – samorząd regionalny – samorząd lokalny? Ale też o tym dlaczego tak ważna dla samorządowców obecnej kadencji powinna być realna partycypacja i zaangażowanie mieszkańców? – na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy kwietniowej debaty Kongresu Obywatelskiego.

Rozmowa odbyła się pod hasłem „Samorządy – nowe otwarcie w relacjach międzyszczeblowych i w sposobie funkcjonowania”. Wzięli w niej udział:

  • Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego,
  • prof. Irena Lipowicz, b. Przewodnicząca Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego Sejmu, b. Rzeczniczka Praw Obywatelskich, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
  • prof. Tadeusz Truskolaski, Prezydent Białegostoku, Prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich,
  • prof. Adam Gendźwiłł, Wydział Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego,
  • prof. Michał Wolański, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Członek Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego (moderator).

Czy niedawne wybory samorządowe to jedyny powód, dla którego rozmowa ta miała duże znaczenie? Bynajmniej. W obliczu różnorodnych wyzwań ostatnich lat (pandemia, kryzys wywołany wojną w Ukrainie) samorządy pokazały, że są w stanie efektywnie koordynować działania w turbulentnej rzeczywistości, ale coraz bardziej widoczne stają się również deficyty funkcjonalne i organizacyjne (np. relacje pomiędzy różnymi szczeblami administracji).

Wyraźniej niż kiedykolwiek widać potrzebę zdiagnozowania najważniejszych słabości oraz wzmocnienia w obszarach gdzie samorząd jest w stanie wytworzyć nowe synergie.

Co jest najbardziej palącym wyzwaniem? Jak powinien zmienić się rozdział kompetencji na styku władza centralna – samorząd regionalny – samorząd lokalny? Dlaczego tak ważna dla nowego samorządu będzie realna partycypacja i zaangażowanie mieszkańców? Te wszystkie kwestie poruszono właśnie podczas debaty.

By ją obejrzeć kliknij w LINK

Przypomnijmy, że to nie jedyna inicjatywa Kongresu Obywatelskiego i Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Kwietniowa rozmowa towarzyszyła bowiem wydaniu nowego numeru kwartalnika Pomorski Thinkletter nr 1(16)/2024 pt. „Samorządy – nowe otwarcie”, o którym wspominaliśmy tutaj i w którym znalazł się m.in. artykuł poświęcony Polityce Spójności autorstwa dr Jakuba Mielczarka – dyrektora Związku Województw RP. Link do Thinklettera TUTAJ

Jako ZWRP mieliśmy zaszczyt być partnerem zarówno samego kwartalnika jak i debaty. Dodajmy, że równocześnie zainaugurowała ona XIX edycję Kongresu Obywatelskiego.