fbpx
Wybrano Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego
Wybrano Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego
14 maja 2024
Za nami IV Festiwal Wina Pomorza Zachodniego
Za nami IV Festiwal Wina Pomorza Zachodniego
26 maja 2024
Pokaż wszystkie

Pomorze Zachodnie częścią Patchworku Pamięci

Pomorze Zachodnie przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji tworzenia Patchworku Pamięci w ramach corocznych obchodów Światowego Dnia Pamięci o Osobach Zmarłych na AIDS. Gotowy projekt został zaprezentowany 19 maja br. w na Placu Zamkowym w Warszawie.

Patchwork Pamięci to projekt organizowany przez warszawską organizację Zjednoczenie „Pozytywni w Tęczy”, która powstała w roku 2008 z inicjatywy osób żyjących z HIV. Stowarzyszenie prowadzi wiele działań edukacyjno-profilaktycznych, ale ostatnie lata skupia na pomocy osobom HIV+. Wspólnie z innymi organizacjami buduje integralny system wsparcia i pomocy w Warszawie.

Patchwork Pamięci powstaje dzięki współpracy organizacji, instytucji i osób prywatnych, które chcą wyrazić solidarność, zrozumienie i wsparcie dla osób dotkniętych tą chorobą, jak również podkreślić potrzebę kontynuowania wysiłków w walce z HIV/AIDS.

– Odpowiedzieliśmy pozytywnie na zaproszenie do tej symbolicznej akcji, by zwrócić uwagę na działania profilaktyczne w różnych środowiskach. Na co dzień wspieramy NGO’sy, ale też przekazujemy nakłady finansowe na programy zdrowotne i działania profilaktyczne dotyczące HIV/AIDS – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Z Pomorza Zachodniego do Warszawy została wysłana część materiału do patchworku – materiał z logo Pomorza Zachodniego, Stowarzyszenia Wolontariuszy DADU oraz czerwoną kokardką – symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi.

Gotowy patchwork został zaprezentowany podczas Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS. Dzień ten obchodzony jest co roku w trzecią niedzielę maja.

Akcję wspiera dr hab. n. med. Miłosz Parczewski – naczelny lekarz ds. chorób zakaźnych w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie, lekarz kierujący tamtejszym oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, chorób tropikalnych i nabytych niedoborów immunologicznych i konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych. Przed wysłaniem zachodniopomorskiej części do patchworku, profesor Parczewski spotkał się z marszałkiem województwa Olgierdem Geblewiczem, Justyną Bągorską ze Stowarzyszenia Wolontariuszy DADU oraz zespołem Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego kierowanym przez Magdalenę Pieczyńską.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS jest to okazja, by przypomnieć o ryzyku zakażenia HIV, które dotyka wszystkich. Tak naprawdę zapominamy o tym często przy otwarciu nowego związku, ale też gdy mamy więcej kontaktów seksualnych, gdy jest więcej partnerek lub partnerów seksualnych. Pamiętajmy, że zarówno testowanie domowe, jak i w punktach konsultacyjno-diagnostycznych jest dostępne dla wszystkich – mówi prof. Miłosz Parczewski.

Za zadania związane z profilaktyką zakażeniom HIV odpowiada w Urzędzie Marszałkowskim głównie Wydział Współpracy Społecznej. – Współorganizujemy tematyczne konferencje, ale też we współpracy z NGO’sami prowadzimy warsztaty edukacyjne dla młodzieży czy dofinansowujemy działania streetworkingowe. To różnorodna oferta, ponieważ profilaktyka jest potrzebna w każdym środowisku, niezależnie od wieku, wykształcenia, statusu społecznego – wyjaśnia dyrektorka Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Magdalena Pieczyńska.

WWS współpracuje na co dzień ze Stowarzyszaniem Wolontariuszy DADU. Organizacja dzięki wsparciu z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego prowadziła w ubiegłym roku działania środowiskowe zmierzające do aktywizacji zawodowej i społecznej osób pracujących w seks biznesie. Streetworkerzy przekazywali np. zabezpieczenia i testowali chętne osoby w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową. W tym roku NGO’s skupia się na uzależnieniach behawioralnych.

Teraz skupiliśmy się na uzależnieniach behawioralnych, czyli seks, komputery, Internet, zakupoholizm, pracoholizm. Dostaliśmy grant z Urzędu Marszałkowskiego, dzięki któremu będziemy jeździć do ośrodków terapii uzależnień funkcjonujących na terenie województwa zachodniopomorskiego jak Marianówek, Grabowo, Babigoszcz. Tam będziemy pracowali z pacjentami, ale i kadrą – mówi przewodnicząca Stowarzyszenia Wolontariuszy DADU Justyna Bągorska.

Urząd Marszałkowski w latach 2018 – 2023 na działania związane z zapobieganiem zakażeniom HIV i zwalczaniem AIDS na terenie województwa przeznaczył kwotę ponad 220 tys. zł. Przetestowano bezpłatnie 1400 osób.

wzp.pl