fbpx

Uroczystość wręczenia Studenckich Stypendiów Marszałka Województwa Lubelskiego

w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie odbyła się konferencja „Lubelskie – Abu Zabi Inicjatywa Gospodarcza”. Gościom ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zaprezentowaliśmy potencjał gospodarczy Województwa Lubelskiego i przypieczętowaliśmy rozpoczęcie współpracy z ZEA. Zarząd Województwa Lubelskiego reprezentował marszałek Jarosław Stawiarski oraz wicemarszałek Piotr Breś. Podczas konferencji doszło do podpisania listu intencyjnego dotyczącego współpracy gospodarczej obu regionów. List intencyjny parafowali Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Rashed Abdulkarim Al. Blooshi, Podsekretarz w Departamencie Rozwoju Gospodarczego Abu Zabi. Oprócz listu intencyjnego, zostały również zawarte porozumienia pomiędzy Izbami Przemysłowo-Handlowymi. Porozumienie ze strony polskiej parafował Dariusz Jedlina, Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Lublinie. Drugą stronę reprezentował Ahmed Al Qubaisi, CEO, Abu Dhabi Chambers. Wydarzenie było również okazją do spotkania B2B oraz wizyt studyjnych w regionalnych przedsiębiorstwach.
Województwo Lubelskie rozpoczyna współpracę z Abu Zabi
20 maja 2024
Prezentacja laureatów programu konkursowego „LUBELSKIE TEAM SPORT”
2 czerwca 2024
Pokaż wszystkie

Uroczystość wręczenia Studenckich Stypendiów Marszałka Województwa Lubelskiego

Uroczystość wręczenia Studenckich Stypendiów Marszałka Województwa Lubelskiego

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Marcin Szewczak wręczył 298 osobom Studenckie Stypendia Marszałka Województwa Lubelskiego. Jest to forma wyróżnienia uzdolnionych młodych ludzi zamieszkujących lub studiujących w naszym województwie. Łącznie na ten cel przeznaczono z budżetu Województwa Lubelskiego kwotę w wysokości ponad 797 tysięcy złotych.

Stypendia Marszałka Województwa Lubelskiego są przyznawane od listopada 2007 r. W obecnej edycji wpłynęło 480 wniosków o przyznanie stypendiów studenckich, a po ich weryfikacji przyznanych zostało 298 stypendiów najlepszym studentom szkół wyższych w naszym kraju.

Tegoroczni stypendyści kształcą się na 18 uczelniach w Polsce:

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej – 101
Uniwersytet Medyczny w Lublinie – 100
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie – 40
Politechnika Lubelska – 12
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – 10
Akademia Bialska im. Jana Pawła II – 8
AWF Filia w Białej Podlaskiej – 8
Politechnika Warszawska – 3
Uniwersytet Rzeszowski – 3
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie – 2
Lubelska Akademia WSEI – 2
Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie – 2
Uniwersytet Jagielloński – 2
Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie – 1
Politechnika Białostocka – 1
Politechnika Rzeszowska – 1
Uniwersytet Warszawski – 1
Warszawski Uniwersytet Medyczny – 1

Jednym z ważnych działań Samorządu Województwa Lubelskiego jest wspieranie uzdolnionej młodzieży, która jest wizytówką naszego regionu. Jesteśmy z Was dumni i wierzymy, że dzięki temu stypendium będziecie mogli nadal rozwijać swoje pasje naukowe czy badawcze – mówił Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Marcin Szewczak.

Stypendyści nie tylko osiągnęli wysokie wyniki w nauce, ale też wykazali się osiągnięciami w aktywnościach, takich jak m.in. praca w kołach naukowych, praca naukowo-badawcza, studia równoległe na dodatkowym kierunku studiów, publikacje naukowe, czynny udział w konferencjach naukowych, jak również osiągnięcia edukacyjne, artystyczne lub sportowe. Wysokość stypendium wynosi 450 zł brutto miesięcznie i przyznane jest na okres do 6 miesięcy, tj. od stycznia do czerwca 2024 r.

Od 2022 r. funkcjonują nowe kryteria przyznawania stypendiów. Potrzeba zmiany w konstrukcji systemu stypendialnego podyktowana była zamiarem większego docenienia osób studiujących kierunki tzw. ścisłe, techniczne, medyczne itd. Dzięki temu stypendium mają szansę pobierać młodzi, uzdolnieni ludzie, koncentrujący się na tych dziedzinach wiedzy i gospodarki, na których opierać się ma przyszłość naszego regionu.

lubelskie.pl