fbpx

Nowy szpital covidowy w lubuskim Centrum Zdrowia Matki i Dziecka już niedługo

łóżko w szpitalu
Dodatkowe łóżka w pomorskich szpitalach
10 listopada 2020
szpital
Lubelskie inwestuje w szpitale
13 listopada 2020
łóżko w szpitalu
Dodatkowe łóżka w pomorskich szpitalach
10 listopada 2020
szpital
Lubelskie inwestuje w szpitale
13 listopada 2020
Pokaż wszystkie

Nowy szpital covidowy w lubuskim Centrum Zdrowia Matki i Dziecka już niedługo

Elżbieta Polak

Zgodnie z planem szpital tymczasowy w budowanym Centrum Zdrowia Matki i Dziecka będzie gotowy 7 grudnia. Potwierdziła to wizyta marszałek Elżbiety Anny Polak w przygotowywanym obiekcie.

Pomysłodawczynią ulokowania szpitala covidowego w budowanym Centrum Zdrowia Matki i dziecka przy Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze była marszałek Elżbieta Anna Polak. Pomysł ten spotkał się z poparciem wojewody lubuskiego, a ostateczną decyzję w tej sprawie podjął Minister Zdrowia. Umowa na realizację szpitala tymczasowego podpisana została pomiędzy wojewodą, a szpitalem 3 listopada. Zgodnie z jej zapisami, szpital powinien być gotowy 7 grudnia.

10 listopada odbyła się wizyta w przygotowywanym obiekcie, która potwierdziła, że termin ten nie jest zagrożony. To zasługa firmy Mostostal. Która podjęła się trudnego zadania, jakim było znaczne przyśpieszenie prac.

– W związku z tym, że prace realizowane są terminowo, dziś zarząd szpitala spotka się z firmą, która będzie wyposażała szpital w sprzęt medyczny. Mam nadzieję, że dostarczanie tego sprzętu będzie przebiegało płynnie i od początku grudnia szpital będzie gotowy na przyjęcie pacjentów – zapewnił Władysław Dajczak – wojewoda lubuski, który zgodnie z umową ma zapewnić wyposażenie szpitala cvidowego. Jego wartość oszacowano na kwotę 23 mln zł.

W przygotowaniu szpitala tymczasowego ważna jest także kadra. Marszałek rozmawiała już z rektorem Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Wojciechem Strzyżewskim i prorektorem ds. Collegium Medicum na temat skierowania studentów szóstego roku do pomocy w szpitalu.

Elżbieta Anna Polak poinformowała także, że w związku z potrzebami zgłaszanymi przez szpitale covidowe, zwróciła się o pomoc do niemieckich regionów partnerskich.  – Mam informacje od prezesów szpitali, że brakuje leku remdesivir. W całej Polsce są też problemy z tlenem – choć tutaj mamy zbiornik tlenowy. I testy. Robimy wciąż za mało testów. Szpitale muszą wykonywać testy pracownikom. Nie ma na rynku polskim testów kasetowych, dlatego też zwróciłam się do premierów landów Brandenburgii i Saksonii dostarczenie leków butli tlenowych, leków i testów. Taką pomoc otrzymaliśmy wiosną, choć ta pierwsza fala nie była tak dotkliwa, nie była to taka skala zachorowań. Mam już odpowiedź, że traktują naszą prośbę jako pilną – przekazała marszałek.

Źródło: lubuskie.pl