fbpx

Ambasador Województwa Lubelskiego 2021 oraz laureaci Marki Lubelskie

Okręg Hunedoara – nowy region w Sieci Regionów Trójmorza
17 sierpnia 2022
Obradowało Regionalne Forum Inteligentnych Specjalizacji
20 września 2022
Okręg Hunedoara – nowy region w Sieci Regionów Trójmorza
17 sierpnia 2022
Obradowało Regionalne Forum Inteligentnych Specjalizacji
20 września 2022
Pokaż wszystkie

Ambasador Województwa Lubelskiego 2021 oraz laureaci Marki Lubelskie

Mamy nowych Ambasadorów Województwa Lubelskiego za 2021 rok. W sobotę 27 sierpnia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się 23. gala Ambasadorów. Podczas wydarzenia laureaci Marka Lubelskie odebrali swoje certyfikaty. Gwiazdą wieczoru była wokalistka Ania Dąbrowska, która otrzymała statuetkę Ambasadora w 2019 roku.

 

Prestiżowy tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego przyznawany jest od 1999 roku. O wyborze nominowanych i laureatów decyduje kapituła pod przewodnictwem Marszałka Województwa Lubelskiego.

 

– Lubelszczyzna chce łączyć modernizację z tradycją. Naszym największym bogactwem – oprócz urodzajnych, ekologicznych ziem – jest kapitał ludzki. Chciałbym, byśmy mogli za parę lat być równoprawnym partnerem dla regionów w Polsce i Europie. Mam nadzieje, że nowi markowicze i ambasadorzy, którzy dzisiaj zostali wyłonieni, są początkiem tej drogi ku lepszej przyszłości województwa lubelskiego – mówił wczoraj Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

 

Od 1999 roku tytuł honorowy Ambasadora Województwa Lubelskiego przyznawany jest w trzech kategoriach: osobie, firmie i instytucji za szczególny wkład w promowanie Lubelszczyzny w kraju i poza jej granicami. Wśród nagrodzonych w poprzednich latach są m.in.: Budka Suflera, Ewa Dados, Jacek Bąk, Krzysztof Cugowski, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Mostostal Puławy S.A. w Puławach, Zakłady Azotowe Puławy S.A., Katolicki Uniwersytet Lubelski czy Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Do wczoraj na liście laureatów mieliśmy 72 ambasadorów, w tym 5 z tytułem specjalnym.

 

Poniżej prezentujemy laureatów tytułu Ambasadora Województwa Lubelskiego za 2021 rok:

 

w kategorii OSOBA:

 

Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska

Jest dyrektorem Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Po wielu latach pracy z pacjentami bardzo dobrze rozumie potrzeby osób, które dowiedziały się o chorobie nowotworowej. Jej marzeniem było utworzenie pełnoprofilowego ośrodka, w którym chorzy mają zapewnioną profesjonalną opiekę oraz leczenie. Dzięki zaangażowaniu i determinacji prof. Starosławska stworzyła zespół znakomitych specjalistów. Wysokospecjalistyczny pełnoprofilowy szpital, który stworzyła, jest placówką osiągającą światowe wyniki w leczeniu klinicznym.

 

w kategorii INSTYTUCJA:

 

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych

Jedna z najbardziej innowacyjnych uczelni regionu i kraju, która w ciągu zaledwie 20 lat stała się szkołą przyszłości o międzynarodowym zasięgu. Zlokalizowana w Chełmie szkoła jest największą cywilną uczelnią lotniczą w Polsce, która kształci pilotów, mechaników i dyspozytorów lotniczych. Uczelnia posiada ponad 40 nowoczesnych laboratoriów i Akademicki Port Lotniczy wraz z nowoczesną flotą powietrzną. Spektakularnym wydarzeniem dla uczelni było utworzenie przez Urząd Lotnictwa Cywilnego Centrum Egzaminów Teoretycznych.

 

w kategorii FIRMA:

 

Firma ERKADO Sp. z o. o.

Firma rodzinna, która istnieje na rynku ponad 45 lat, jest polskim producentem drzwi wewnętrznych, zewnętrznych oraz akcesoriów drzwiowych. W produktach skutecznie łączy tradycje rzemieślnicze z najnowszymi rozwiązaniami. Dostarcza produkty wykonane z dbałością o każdy najmniejszy szczegół oraz wykorzystuje innowacyjne technologie. Hale produkcyjne i magazynowe znajdują się w Gościeradowie, Chwałowicach oraz w Radomiu. ERKADO poza polskim rynkiem znana jest już w 30 krajach. Największym kapitałem firmy są przede wszystkim pracownicy, którzy tworzą doświadczony zespół oparty o zasady prawdziwego partnerstwa.

 

Ambasador Specjalny Województwa Lubelskiego 2021:

 

Tomasz Wójtowicz

Reprezentant Polski w siatkówce. Złoty medalista Mistrzostw Świata w Meksyku w 1974 r. oraz Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 r., wielokrotny medalista Mistrzostw Europy. Nominowany do grona najlepszych ośmiu siatkarzy świata amerykańskiej siatkarskiej galerii sław. Lublinianin, pochodzący ze sportowej rodziny, karierę rozpoczął w AZS Lublin. Następnie kontynuował karierę we Włoszech. Tomasz Wójtowicz jest ikoną i świetnym wzorem dla młodych pokoleń sportowców. Nawet długotrwała ciężka choroba nie złamała Mistrza, który w ostatnich latach stał się cenionym ekspertem i komentatorem rozgrywek siatkarskich.

 

Tym samym, po wczorajszej 23. edycji, grono wyróżnionych tytułem Ambasadora Województwa Lubelskiego wzrosło do 70 osób, instytucji i przedsiębiorstw, z kolei tytuł ambasadora specjalnego trafił już do 6 laureatów.

 

Podczas gali certyfikaty odebrali również finaliści XVI edycji Marka Lubelskie. Wyróżnione przedsiębiorstwa to:

 

Barbara Rusiecka-Górniak Czarna Malina;

Ekologiczne Gospodarstwo „Pod Kasztanem” Robert Janowski;

K&M Business Marek Korczyk;

Winnica Kazimierskie Wzgórza Marek Rak, Bogumiła Rak;

Wrap Masters Sp. z o.o.

Retransmisja gali odbyła się 28 sierpnia o godzinie 19.00 na antenie TVP3 Lublin.

 

W ubiegłym roku (2021) tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego za 2020 rok przyznano: Fabryce Cukierków Pszczółka, Organizacji Środowiskowej AZS Województwa Lubelskiego i prof. Krzysztofowi Tomasiewiczowi, kierownikowi Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie. Honorowe tytuły otrzymały sportsmenki, które reprezentowały województwo lubelskie na Olimpiadzie w Tokio: lekkoatletki Malwina Kopron i Małgorzata Hołub-Kowalik oraz trenująca wspinaczkę sportową Aleksandra Mirosław.

Źródło i foto: lubelskie.pl