fbpx

Coraz więcej chętnych na prawo jazdy na Pomorzu

Europejski Tydzień Testowania. W Słupsku za darmo sprawdzisz, czy nie masz HIV
22 listopada 2021
Budżet województwa pomorskiego na 2022 r.
21 grudnia 2021
Pokaż wszystkie

Coraz więcej chętnych na prawo jazdy na Pomorzu

Ośrodki ruchu drogowego w Gdańsku, Gdyni, Chojnicach i Słupsku zna każdy, kto zdawał egzamin na prawo jazdy w regionie pomorskim. Takich osób jest coraz więcej niż w minionych latach. Tylko w kończącym się 2021 r. odbyło się ponad 103 tys. egzaminów. Co jeszcze działo się w Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego?

 

– Tylko w trzech ośrodkach do końca listopada b.r. w Gdańsku, Gdyni i w Chojnicach przeprowadziliśmy ponad 103 tys. egzaminów – informuje Roman Nowak, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku. – Pomimo trwającej pandemii nie odwołaliśmy w tym roku ani jednego egzaminu. Zorganizowaliśmy ponad 10 tys. egzaminów więcej niż w 2019 r., a w 2020 było ich ok. 70 tys., kiedy to ośrodki z powodu pandemii były czasowo zamykane W tym roku przeprowadziliśmy również 380 egzaminów dla osób, które utraciły prawo jazdy – wylicza Nowak.

 

Co ciekawe, w PORD odbywają się nie tylko egzaminy dla przyszłych kierowców, ale również dla kandydatów na instruktorów czy egzaminatorów.

 

– Cały czas, zgodnie z obowiązującymi przepisami, odbywają się także m. in. kursy zmniejszające liczbę punktów karnych, kursy reedukacyjne, uprawniające do kierowania ruchem oraz dla kandydatów na instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów.

 

Rok 2021 to pierwszy, pełny rok działalności filii PORD w Chojnicach, która prężnie się rozwija. Ośrodek został uruchomiony jesienią 2020 r.

 

– Wcześniej kursanci, którzy chcieli zdobyć prawo jazdy egzamin zdawali np. w Bydgoszczy czy w Pile, czyli w miastach oddalonych od Chojnic o kilkadziesiąt kilometrów. Dzięki naszej filii, wiedzę i umiejętności kandydatów można weryfikować na miejscu, w Chojnicach – podkreśla dyrektor Nowak.

 

Obywają się tam egzaminy kategorii B, B1, B automat oraz motocyklowe.

 

– W ostatnim czasie zatrudniliśmy kolejnych egzaminatorów, a w planie mamy również rozbudowę ośrodka. Chcemy zaadaptować dodatkowe pomieszczenia na sale egzaminacyjne oraz wykładowe – dodaje.

 

Łącznie w województwie pomorskim egzaminy na prawo jazdy przeprowadzane są w czterech lokalizacjach, tj. w: Gdańsku, Gdyni, Słupsku oraz Chojnicach. Co istotne, również w Chojnicach organizujemy szkolenia z zakresu redukcji punktów karnych, kursy reedukacyjne oraz kierowanie ruchem.

 

 

Działalność Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego to nie tylko egzaminowanie przyszłych kierowców. W PORD szkolą się także przyszli instruktorzy nauki jazdy oraz kierowcy zawodowi, którzy regularnie muszą odnawiać uprawnienia.

 

– Mocno stawiamy na edukację. Prowadzimy liczne akcje związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego – informuje dyrektor PORD. Co istotne, działalność edukacyjna nie jest ograniczana tylko i wyłącznie do kierowców. – Nasze działania kierujemy do pieszych, a w tym roku szczególnie w kierunku rowerzystów, czego dowodem jest innowacyjny projekt „Pomorze na Rowerze” stworzony wspólnie przez PORD i „Fundację na Rowerze”. Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa rowerzystów w ruchu drogowym oraz zaproszenie do dialogu między wszystkimi użytkownikami dróg. – wyjaśnia.

 

W ramach tego przedsięwzięcia odbywały się m. in. bezpłatne rowerowe lekcje jazdy po drogach Trójmiasta dla każdego dorosłego rowerzysty.

 

– Część działań w 2021r. związanych z promowaniem BRD przeprowadziliśmy za pośrednictwem Internetu, wykorzystując m.in. własną stronę internetową, portal społecznościowy Facebook, czy platformy komunikacyjne do webinarów – mówi dyrektor PORD.

 

Dużo działo się również na Autodromie Pomorze w Pszczółkach.

 

– Odbyło się wiele szkoleń i ćwiczeń, które np. symulowały wypadek drogowy, w którym zderzył się autobus przewożący dzieci do szkoły z samochodami osobowymi i motocyklem, Uczestniczyli w nich strażacy z jednostek powiatu gdańskiego – opisuje.

 

W Pszczółkach szkolili się także policjanci z grupy „SPEED”. Dodatkowo, ze względu na zamknięcie szkół i brak możliwości uzyskania przez dzieci karty rowerowej, Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku organizował szkolenia oraz egzaminy dla uczniów szkół podstawowych.

źródło: pomorskie.eu