fbpx

Doktor Maria Kubisa z nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Obrończyni Praw Człowieka”

Debata o polityce spójności
Debata o polityce spójności po 2027 roku
4 grudnia 2023
Zachodniopomorskie RoboCampy zakończone z sukcesem
Zachodniopomorskie RoboCampy zakończone z sukcesem
18 grudnia 2023
Pokaż wszystkie

Doktor Maria Kubisa z nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Obrończyni Praw Człowieka”

Doktor Maria Kubisa z nagrodą marszałka Obrończyni Praw Człowieka

Za wierność swoim ideałom i profesji, za odwagę i głęboki humanitaryzm, pasję i zaangażowanie doktor Maria Kubisa otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza „Obrończyni Praw Człowieka”. W czwartek, 7 grudnia 2023 r. laureatka, w obecności organizacji pozarządowych i pacjentek, odebrała statuetkę symbolizującą zerwane kajdany. – My, mieszkańcy Pomorza Zachodniego stoimy po stronie tych, którzy wykonują swoją pracę i wypełniają swoją misję rzetelnie – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Nagroda marszałka „Obrońca / Obrończyni Praw Człowieka” przyznawana jest od 2021 roku. Otrzymać ją może osoba (lub grupa osób), która swoją postawą życiową i działaniami aktywnie wspiera propagowanie i egzekwowanie praw człowieka np. w zakresie równości w dostępie do edukacji, zdrowia, jawności działań władzy każdego szczebla, wolności zgromadzeń itp.

– Wydaje się, że żyjemy w XXI wieku, w środku Europy, ale okazuje się, że na heroizm wyrasta wierne wypełnienie Przysięgi Hipokratesa. Na heroizm wyrasta pomaganie kobietom. Wiemy doskonale, że po niechlubnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego część środowiska lekarskiego zachowywała się oportunistycznie lub ideologicznie. Niestety wiele kobiet z tego powodu zapłaciło najwyższą cenę, cenę swojego życia. Tym kobietom życia nie wrócimy, ale możemy zrobić jedno. Możemy pokazywać, że w naszym społeczeństwie są osoby profesjonalne, odważne, dla których ratowanie zdrowia i życia kobiet jest najważniejsze. Pani doktor Maria Kubisa jest tego największym przykładem – mówił podczas konferencji Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W tym roku nagrodę marszałka odebrała dr n. med. Maria Kubisa – ginekolog-położnik, ordynatorka oddziału ginekologii operacyjnej i chirurgii plastycznej szpitala w Prenzlau. Zasila również kadrę oddziału Ginekologii i Położnictwa Szpitala Powiatowego w Nowogardzie. Mieszka w Szczecinie, gdzie prowadzi prywatny gabinet.

To nie jest nagroda dla mnie. To nagroda dla wszystkich Polek, które niezłomnie walczyły zwłaszcza w mijającym roku o wolność i o przywrócenie demokracji. Bez kobiet tego zwycięstwa by nie było. Teraz chodzi o przywrócenie kobietom należnych im praw. To jest najważniejsze teraz, by kobiety przestały umierać, przystały być terroryzowane i zastraszanemówiła doktor Maria Kubisa.

Doktor Kubisa apelowała do parlamentarzystek i parlamentarzystów, by zaczęli działać teraz, natychmiast, ponieważ cały czas ma do czynienia z sytuacjami krytycznymi, z zagrożeniem życia pacjentek. Mówiła także o potrzebie mądrej i rzeczowej dyskusji na temat regulacji prawnych.

Marszałek zaznaczył, że ta nagroda to też gest szacunku dla pacjentek, których prawa zostały równie mocno naruszone. – To, że pacjentki stoją murem za swoim lekarzem jest poświadczeniem najwyższych kompetencji pani doktor – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Podczas konferencji Przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresa Kalina odczytała laudację.

Poniżej jej treść:

Edukacja, profilaktyka, dostęp do antykoncepcji, bezpieczna ciąża i poród, kobieca godność, przestrzeganie tajemnicy lekarskiej, zmniejszanie bólu i cierpienia, ratowanie życia. Czy te hasła, wszystkie razem lub choćby jedno z nich, budzą jakiekolwiek kontrowersje? Czy jest w nich coś nieetycznego, nagannego? Czy raczej brzmią jak standard w XXI wieku? Ostatnie lata pokazały niestety, że o ten standard, o te podstawowe wartości, o te kardynalne prawa człowieka trzeba walczyć. Trzeba ich bronić, z narażeniem własnego poczucia bezpieczeństwa, własnego spokoju i dobra. Okazuje się, że aby pracować w swojej profesji, zachowując przy tym wierność Przysiędze Hipokratesa i własnym zasadom, trzeba się dziś wykazać determinacją, siłą, odwagą, heroizmem. Trzeba usunąć na drugi plan własne potrzeby, bo na pierwszym są prawa pacjentek.

Koszmar, jaki zgotowali rządzący politycy PiS, stawia ludzi w niespodziewanych sytuacjach. Narzucanie współobywatelom własnych ideologicznych tez i wykładni moralnych spowodowało drastyczne ograniczenie praw i bezpieczeństwa kobiet, przełożyło się na ponure statystyki dotyczące zgonów kobiet na oddziałach położniczych, na niepokojące wskaźniki demograficzne. Kobiety przestały ufać lekarzom, lekarze zaczęli się bać.

Dr Maria Kubisa zachowała w tej – na szczęście mijającej rzeczywistości – niezłomność, wierność sobie, uczciwość i siłę.

Za to mam zaszczyt wręczyć jej wyróżnienie „Obrończyni Praw Człowieka”.

W swojej działalności dr Kubisa zawsze kieruje się zasadą, iż lekarz zobowiązuje się świadczyć pomoc bez konieczności zapłaty i pisemnej umowy, zaś swą wiedzą i umiejętnościami będzie starał się pomagać, nigdy szkodzić pacjentom, i za to spotyka ją nagonka, hejt i represja. W Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie prowadzi już ciąż. Wiele swoich pacjentek otoczyła profesjonalną opieką i dzięki temu uratowała im życie. W styczniu CBA zajęło dokumentację jej pacjentek z okresu 30 lat. Kobiety, nawet te, które były na jednej konsultacji, wzywano później na przesłuchania.

W tej sytuacji głośno wyrażony protest pani doktor, jej odważna postawa stały się kolejnym alarmem o łamaniu obywatelskich i ludzkich praw.
Dziękuję, pani doktor.

Nagroda została przyznana w trakcie „Obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka na Pomorzu Zachodnim”. To wspólne działanie Urzędu Marszałkowskiego i społecznych partnerów, którzy zaprosili mieszkanki i mieszkańców Pomorza Zachodniego do dyskusji na temat szeroko rozumianych kwestii praw człowieka. Odbyły się m.in. warsztaty z Martą Frej i Danutą Sowińską o przeciwdziałaniu przemocy, dyskryminacji, dbaniu o zdrowie psychiczne, młodzież pisała eseje i tworzyła filmy w konkursie „Odwaga dzięki wiedzy”, organizowano spotkania literackie dla dzieci, kawiarenki obywatelskie, warsztaty równościowe. W Międzynarodowym Dniu Tolerancji na budynku Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie wyświetlano tęczową iluminację.

źródło: wzp.pl