fbpx

Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w Rzeszowie

Międzynarodowe Targi Specjał w Rzeszowie
14 listopada 2022
Z Kongresu 590
22 listopada 2022
Pokaż wszystkie

Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w Rzeszowie

W Rzeszowie odbyła się Gala XX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, której celem jest wspieranie polskich przedsiębiorców i wyróżnienie tych najlepszych. Nagrodę Specjalną otrzymało Województwo Podkarpackie.

Prezydent uhonorował przedsiębiorstwa, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki narodowej, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, promują pozytywny wizerunek Polski oraz stanowią wzór funkcjonowania dla innych firm.

Andrzej Duda gratulował i dziękował wszystkim laureatom i nominowanym do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Dziękował firmom za działania dla dobra polskiej gospodarki, za dawanie pracy, za godne płace, za godne traktowanie pracowników.

Podkreślał, że finaliści, laureaci nagrody to partnerzy wiarygodni, zatrudniający na umowy o pracę, płacący pracownikom.

Nagroda została przyznana w pięciu kategoriach głównych: Lider MŚP; Narodowy Sukces; Międzynarodowy Sukces; Odpowiedzialny Biznes; Firma Rodzinna oraz w dwóch kategoriach specjalnych: Badania+Rozwój i STARTUP_PL.

Prezydent RP Andrzej Duda przyznał również dodatkową Nagrodę Indywidualną oraz Nagrodę Specjalną. Ponadto Andrzej Duda przekazał nadany dekretem Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego honorowy tytuł „Miasto Ratownik”, który otrzymał Rzeszów.

Gala z udziałem Pary Prezydenckiej odbyła się w czasie trwania II odsłony VII edycji „Kongresu 590”.

Laureaci XX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP:

 

 • Lider MŚP: Ekoenergetyka–Polska SA zgłoszona przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu

Ekoenergetyka–Polska założona w 2009 roku w Zielonej Górze, to innowacyjna spółka technologiczna oraz jeden z liderów wśród producentów infrastruktury ładowania wysokiej mocy w Europie. Dostarcza systemy ładowania autobusów, e–trucków oraz pojazdów osobowych. Od początku działalności posiada własny zespół programistów, tworzących specjalistyczne oprogramowanie. Dysponuje własnym centrum badawczo–rozwojowym, dedykowanym elektromobilności. W ciągu dekady Ekoenergetyka zwiększyła zatrudnienie z 2 do ponad 700 pracowników oraz zdobyła klientów na całym świecie. Jest już obecna w 30 krajach, od Brazylii po Singapur.

 • Narodowy Sukces: H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych sp. z o.o. zgłoszona przez Sieć Badawczą Łukasiewicz
 1. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych z Poznania jest najstarszym producentem taboru kolejowego w Polsce. Pierwsze wagony ze znakiem „Cegielskiego” zostały wyprodukowane ponad sto lat temu. Spółka oferuje pojazdy szynowe oraz wózki kolejowe oparte o nowoczesne rozwiązania zgodnie z hasłem: „Zmieniamy siebie, zmieniamy kolej”. Swoją ofertę kieruje zarówno do odbiorców krajowych, jak i zagranicznych. W perspektywie najbliższych lat planuje poszerzyć platformę pojazdów szynowych PLUS o pojazd z wodorowo–elektrycznym układem zasilania.
 • Międzynarodowy Sukces: Advanced Protection Systems SA zgłoszony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Advanced Protection Systems z Gdyni tworzy pionierskie radary FIELDctrl i systemy antydronowe SKYctrl, które wykrywają i neutralizują bezzałogowe statki powietrzne. Produkty spółki ochraniają najważniejsze lokalizacje na całym świecie. Firma współpracuje m.in. z korporacjami telekomunikacyjnymi z Regionu Zatoki Perskiej, siecią lotnisk w Norwegii czy Portem Gdynia. Ich system antydronowy SKYctrl trafił też pod koniec września na wyposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy i jest już używany w warunkach bojowych, gdzie zwalcza wrogie bezzałogowe statki powietrzne.

 • Odpowiedzialny Biznes: RST Roztocze sp. z o.o. zgłoszone przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Polską Grupę Motoryzacyjną

RST Roztocze powstało w 1991 roku w przydomowym garażu. Firma jest dziś jednym z największych w Europie producentem zamknięć przemysłowych stosowanych m.in. w energetyce, telekomunikacji, kolejnictwie, klimatyzacji, przemyśle motoryzacyjnym i maszynowym. Jest członkiem wielu klastrów i organizacji branżowych. Prowadząc Fundację Parasol Roztocza, jako przedsiębiorstwo odpowiedzialne społecznie, od wielu lat pomaga chorym dzieciom i osobom niepełnosprawnym, dba o środowisko naturalne, wspiera szkolnictwo zawodowe, promuje sport i ideę wolontariatu pracowniczego. Firma zatrudnia blisko 1000 osób.

 • Firma Rodzinna: STER sp. z o.o. zgłoszony przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu

Ster to firma, która na przestrzeni 30 lat stała się jednym z wiodących producentów siedzeń i foteli dla komunikacji masowej. Dzięki zastosowaniu oryginalnych rozwiązań konstrukcyjnych, producent dostarcza klientom produkty spełniające najwyższe wymagania w zakresie bezpieczeństwa i komfortu pasażerów. Firma prowadzi własny instytut badawczo–rozwojowy, w którym udoskonala swoje wyroby, wyróżniające się najwyższą jakością. Ster realizuje projekty dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów, działając globalnie.

 • Badania+Rozwój: ADJ Nanotechnology sp. z o.o. zgłoszone przez Politechnikę Warszawską

ADJ Nanotechnology rozpoczęła działalność w 2019 roku w Białostockim Parku Naukowo–Technologicznym, jako spółka spin–off Politechniki Warszawskiej. Spółka opracowuje innowacyjne dodatki nanocząsteczkowe o unikatowych właściwościach bioaktywnych. Przeciwdrobnoustrojowe powłoki lakiernicze mają zastosowanie m.in. w wyrobach papierniczych i tekstylnych. Zespół ADJ otrzymał wyróżnienie w konkursie Polski Produkt Przyszłości 2022. Spółka jest obecna na mapie ekosystemu Radar Innowacji Przemysłu 4.0, jest członkiem klastra Nanonet oraz aktywnie działa nad dalszym rozwijaniem nanotechnologii.

 • STARTUP_PL: Chronospace sp. z o.o. zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Chronospace jest prężnie rozwijającym się startupem technologicznym. Firma zajmuje się tworzeniem autorskich rozwiązań opartych m.in. o technologię VR/AR/MR. Realizuje gry edukacyjne i rozrywkowe (PC, konsole oraz VR), aplikacje, symulatory treningowe, szkolenia, przemysł 4.0 oraz wirtualne spacery w pełnej grafice 3D wraz z najważniejszym elementem, czyli pełnym scenariuszem. Dzięki temu powstaje możliwość odwzorowania dowolnego okresu historycznego, przedmiotu, inscenizacji z niespotykanymi dotychczas szczegółami zarezerwowanymi wcześniej wyłącznie dla gier klasy AAA.

 • Nagroda Indywidualna

Beata Drzazga – w 2001 roku założyła i do dziś jest prezesem spółki BetaMed SA – największej firmy medycznej w Polsce, świadczącej usługi z zakresu opieki długoterminowej zarówno w domu pacjenta jak i w klinice BetaMed w Chorzowie. Zatrudnia ponad 3 tys. osób, opiekuje się zarówno dziećmi jak i osobami dorosłymi. Posiada 91 filii opieki domowej w 11 województwach w Polsce. Beata Drzazga jest również właścicielką i prezesem firmy medycznej BetaMed International w Las Vegas, DRZAZGA CLINIC – Kliniki Laseroterapii i Medycyny Estetycznej oraz ekskluzywnego salonu mody „DONO DA SCHEGGIA”. Jest „Ambasadorem Biznesu Nevady”. Współorganizuje konferencje nowych technologii w Dolinie Krzemowej w USA. Od roku jest dziekanem i wykładowcą wydziału Medycznego Akademii Górnośląskiej w Katowicach. Jest wszechstronnie wykształconą kobietą oraz laureatką niezliczonej liczby nagród i wyróżnień za działalność gospodarczą i filantropię.

 • Nagroda Specjalna

Województwo Podkarpackie – zostało wyróżnione za tworzenie szczególnych warunków dla rozwoju innowacyjności gospodarki w dziedzinach takich jak: lotnictwo i kosmonautyka, motoryzacja, informacja i telekomunikacja oraz jakość życia. Województwo podejmuje wiele pilotażowych inicjatyw gospodarczych oraz tworzy sprzyjający klimat do współpracy przedsiębiorstw w formie klastrów.

W tym roku Prezydent RP chciał również docenić mieszkańców województwa podkarpackiego, podkarpacką administrację rządową oraz samorządową za organizację, bezprecedensowej w swojej skali, pomocy dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Podkarpacie stało się stolicą oraz hubem logistycznym dla światowej pomocy zarówno humanitarnej jak i militarnej.

Nagrodę odebrali: Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki oraz Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

 • Tytuł „Miasto – Ratownik” dla miasta Rzeszowa

W maju podczas wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski ogłosił podpisanie dekretu o ustanowieniu honorowego tytułu „Miasto Ratownik” dla miast w sposób szczególny wspierających Ukrainę po rosyjskiej agresji na ten kraj. Jako pierwsze tytuł otrzymało miasto Rzeszów.

Prezydent Zełenski wręczył Prezydentowi Andrzejowi Dudzie dokument potwierdzający nadanie tytułu.

Wyróżnienie odebrał Prezydenta Miasta Konrad Fijołek.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP przyznawana jest raz do roku. Stanowi ona cenne i prestiżowe wyróżnienie dla polskich przedsiębiorstw, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki narodowej, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, promują pozytywny wizerunek Polski oraz stanowią wzór funkcjonowania dla innych. Nagroda może być przyznawana również zespołom badawczym oraz jednostkom naukowym, które wdrażają innowację produktową lub technologiczną.

Źródło i foto: prezydent.pl