fbpx
Kronika Friedeborna po polsku
14 listopada 2022
Bogate plany inwestycyjne przedsiębiorców z powiatu kołobrzeskiego
25 listopada 2022
Pokaż wszystkie

Hackathon Koszalin. Kreatywnie o przyszłości

Podczas wydarzenia realizowanego przez Centrum Inicjatyw Gospodarczych w ramach projektu ,,Pomorze Zachodnie – gdzie biznes łączy się z nauką” nie zabrakło pozytywnej energii, innowacyjnej myśli, godzin rozmów i owocnej pracy uczestników. Hackathon Koszalin #ZaprojektujPrzyszłość zorganizowany w Centrum Kultury Studenckiej “Kreślarnia” w Koszalinie zgromadził ponad 30 młodych osób, reprezentujących uczelnie z regionu i kraju.

 

Hasło przewodnie wydarzenia brzmiało: Naucz się jak łączyć biznes i IT, tworząc innowacyjne rozwiązanie. Uczestnicy pracowali nad antykryzysowymi rozwiązaniami w ramach jednego z trzech obszarów: klimat i ekologia, społeczeństwo, gospodarka. Celem pracy 10 kilkuosobowych zespołów było stworzenie innowacyjnych rozwiązań, które pomogą zapobiegać lub minimalizować skutki kryzysów: klimatycznego, gospodarczego i społecznego na Pomorzu Zachodnim.

Dzięki wsparciu ekspertów, podczas wydarzenia uczestnicy zyskali cenną wiedzę biznesową m.in. poprzez poznanie modelów biznesowych, projektowanie usług odpowiadających na potrzeby odbiorców czy testowanie rozwiązań. Nieocenione było także wsparcie mentorów, którzy udzielali cennych wskazówek pracującym zespołom.

 

– Cieszę się, że u progu Roku Przedsiębiorczości na Pomorzu Zachodnim na Hackathon w Koszalinie przybyło kilkadziesiąt kreatywnych i przedsiębiorczych młodych osób będących w większości absolwentami zachodniopomorskich uczelni. Wierze, że zdobyta wiedza biznesowa i nawiązane kontakty to dopiero początek do dalszej przedsiębiorczej drogi. Takie wydarzenia inspirują, zbliżają i w sposób oddolny wpływają na rozwój gospodarczy naszego regionu – mówi Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego .

 

Zwieńczeniem dwudniowej pracy na Hackathonie było zaprezentowanie rozwiązań zespołów przed jury.
Zwycięzcą okazał się projekt ,,Aplikacja dla logopedów Safety Space”, który zwraca uwagę na ważny pod kątem społecznym problem braku dostępności logopedów dla dzieci i ma na celu poprawę skuteczności prowadzonych terapii logopedycznych za pomocą elementów rzeczywistości rozszerzonej VR. Jury doceniło przede wszystkim potencjał innowacyjny przedsięwzięcia. Zwycięzcy otrzymali nagrodę finansową w wysokości 5000 zł oraz nagrody rzeczowe.

Dodatkowo wyróżnienie jury otrzymał projekt ,,Analytica – pomagamy zarządzać budżetem domowym”, którego celem jest pomoc mieszkańcom regionu w codziennym radzeniu sobie ze skutkami inflacji.

 

Hackathon to inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego – Centrum Inicjatyw Gospodarczych https://pl-pl.facebook.com/investinwestpomerania/ , realizowana w ramach projektu ,,Pomorze Zachodnie – gdzie biznes łączy się z nauką”.

 

– W tym projekcie zaplanowaliśmy szereg działań kierowanych do przedsiębiorców, naukowców i instytucji otoczenia biznesu w regionie, ale także młodych mieszkańców Pomorza Zachodniego. To właśnie do nich kierujemy działania takie jak hackathon. Chcemy wspierać postawy przedsiębiorcze, dawać narzędzia i wiedzę tak, aby młodzież mogła podejmować własne inicjatywy biznesowe, by tutaj, na Pomorzu Zachodnim, mogła realizować swoje pomysły, pracować i dobrze żyć – podkreśla Jacek Wójcikowski, Dyrektor Centrum Inicjatyw Gospodarczych w Urzędzie Marszałkowskim WZ. – Osoby szukające wsparcia w zakresie działalności biznesowej zachęcamy do kontaktowania się z nami. Z chęcią pomożemy, doradzimy, pokierujemy.

 

Partnerami Hackathonu zorganizowanego przez CIG byli: Politechnika Koszalińska, Dogadamycie.pl, IT Girls, ORDE, Growth, IAI S.A., Stowarzyszenie Spark Koszalin, Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

 

Strona wydarzenia: https://startupacademy.pl/hackathon-zaprojektuj-przyszlosc/

 

Projekt jest finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa I Gospodarka, innowacje, nowoczesne technologie, Działanie 1.18 Tworzenie i rozbudowa regionalnego systemu innowacji.

Źródło i foto: wzp