fbpx
Konwent Sekretarzy Województw na Śląsku
Czerwcowy Konwent Sekretarzy Województw na Śląsku
20 czerwca 2024
Śląskie na wyciągnięcie ręki
1 lipca 2024
Pokaż wszystkie

Honory dla śląskich muzealników

Honory dla śląskich muzealników

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu było gospodarzem wręczenia Nagród Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne w 2023 roku. W imieniu marszałka Wojciecha Saługi laureatów uhonorowała członkini zarządu województwa, Joanna Bojczuk. W uroczystości wzięła również udział wiceprzewodnicząca Sejmiku, Alina Bednarz.

Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku ustanowiono w 2006 roku. Przyznawane są za najwybitniejsze osiągnięcia z zakresu działalności muzealnej w województwie śląskim dla podkreślenia wagi ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego. Nagrodami honoruje się instytucje muzealne działające na terenie województwa śląskiego, których statut lub regulamin został uzgodniony z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tym razem w puli nagród było 80 tysięcy złotych.

– Konkurs służy przede wszystkim formą upowszechniania dziedzictwa kulturowego. Każdej z jednostek należą się gratulacje, bo dzięki kreatywności i pomysłowości wzmacniają one ofertę kulturalną, adresowaną do mieszkańców – podkreśliła członkini zarządu województwa, Joanna Bojczuk.

Nagrody Marszałka za wydarzenie muzealne roku 2023 przyznawane były w czterech kategoriach: wystawy, publikacje książkowe, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictwa multimedialne oraz dokonania z zakresu konserwacji.

Na konkurs wpłynęło łącznie 47 zgłoszeń z 15 muzeów województwa śląskiego: wystawy (15 zgłoszeń), publikacje książkowe (11 zgłoszeń), dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictwa multimedialne (16 zgłoszeń), dokonania z zakresu konserwacji (5 zgłoszeń).

W kategorii wystawy najlepszą okazała się ekspozycja Muzeum Historii Katowic za wystawę „Witkacy i inspiracje. Portrety Witkacego z dawnej kolekcji Teodora Białynickiego – Biruli oraz prace inspirowane dziełem artysty”.

Za najlepszą publikację książkową komisja uznała „Vademecum strojów górnośląskich” autorstwa: Anny Grabińskiej-Szczęśniak, Anny Jurczyk, Darii Misiak z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

W kategorii dokonań z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictwa multimedialne przyznano dwie główne nagrody dla Muzeum Miejskiego w Żorach za projekt „Historia. Migracje. Życie – czytanie świata” oraz dla Muzeum Hutnictwa w Chorzowie za projekt „Tradycje hutnicze. Ochrona i popularyzacja”.

Za najlepsze dokonanie z zakresu konserwacji uznano przedsięwzięcie pn. Prace remontowo-konserwatorskie pn. „Rewitalizacja budynku Bramy Wybrańców wraz z otoczeniem” Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

slaskie.pl