fbpx

IMPULS dla rozwoju lokalnego – konferencja na Dolnym Śląsku

Blisko 250 milionów złotych na termomodernizację na Dolnym Śląsku
Blisko 250 milionów złotych na termomodernizację na Dolnym Śląsku
2 czerwca 2024
24 miliony zł dla najzdolniejszych dolnośląskich uczniów
16 czerwca 2024
Pokaż wszystkie

IMPULS dla rozwoju lokalnego – konferencja na Dolnym Śląsku

Jako ZWRP mieliśmy zaszczyt być partnerem X edycji konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSem dla rozwoju lokalnego”, która odbyła się na początku czerwca na Dolnym Śląsku. Wydarzenie było współorganizowane przez Urząd Marszałkowski oraz Geodetę Województwa Dolnośląskiego.

Konferencja „IMPULS” odbyła się w dniach 4-5 czerwca 2024 (w drugim dniu odbywały się warsztaty) na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Uroczyście zainaugurował ją dyrektor biura ZWRP dr Jakub Mielczarek.

– Gratuluję organizatorom wydarzenia, bo X edycja to już piękna tradycja. A fakt, że w tym roku na wydarzenie zarejestrowała się rekordowa liczba uczestników świadczy o tym, że IMPULS to poważna i rozpoznawalna marka. Tym bardziej cieszę się, że możemy być partnerem tego ciekawego, merytorycznego wydarzenia – powiedział.

Potężna dawka wiedzy i inspiracji

Pierwsza część poświęcona była wykorzystaniu informacji przestrzennej do kształtowania krajobrazu i ochrony przyrody. Głos zabrali prelegenci z Instytutu Rozwoju Terytorialnego (pani Katarzyna Lisiewicz), Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Urzędu Miasta Jarocin, którzy opowiedzieli, jak integrują dane historyczne, dane zbierane w terenie, w tym przy pomocy dronów, do realizacji zadań związanych z audytem krajobrazowym, liczeniem stada tatrzańskich kozic czy inwentaryzacji kulturowej miasta Jarocin.

Druga część konferencji to forma przeglądu najciekawszych wdrożeń GIS w realizacji zadań publicznych, służących rozwojowi społeczności lokalnych. Tym razem prelegenci z miasta Gdańsk, powiatu chodzieskiego oraz miasta Łódź opowiedzieli o rozwijaniu marki turystycznej, prezentowaniu oferty inwestycyjnej oraz zarządzaniu przestrzenią miast i powiatów.

Panel współorganizatora wydarzenia: Esri Polska był natomiast poświęcony wykorzystywaniu cyfrowego bliźniaka do modelowania rzeczywistości oraz planowania rozwoju.

Część popołudniowa przypadła w udziale prelegentom z regionów.

Pani Justyna Bachowska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego opowiedziała o cyfryzacji danych na przykładzie dróg rolniczych w Małopolsce. Pani Beata Płaczek z Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach przedstawiła natomiast stan obecny i planowane działania na ziemiach Śląska w kontekście rozwiązań GIS. Konferencję zamknęło wystąpienie panów Adama Zawady i Mateusza Lubańskiego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego pt. „Wykorzystanie fotografii wykonanej z użyciem dronów w szacowaniu szkód w uprawach rolnych wyrządzonych przez zwierzęta łowne”.

5 czerwca odbyły się warsztaty organizowane przez zespół Geoportalu Dolny Śląsk z podstaw redakcji map cyfrowych i Esri Polska z tworzenia niestandardowych rozwiązań aplikacyjnych.