fbpx

Izabella Cywińska nową patronką Teatru Nowego w Poznaniu

Smak, radość, pasja i biznes na poznańskich targach wina 2024
23 marca 2024
Konkurs Wielkopolski Przyjaciel Zwierząt
Konkurs „Wielkopolski Przyjaciel Zwierząt”
5 kwietnia 2024
Pokaż wszystkie

Izabella Cywińska nową patronką Teatru Nowego w Poznaniu

Izabella Cywińska nową patronką Teatru Nowego w Poznaniu

W poniedziałek 25 marca odbyła się uroczystość nadania imienia Izabelli Cywińskiej Teatrowi Nowemu. Nowe imię zyskała też Duża Scena, upamiętnia teraz Tadeusza Łomnickiego, który wcześniej patronował Teatrowi Nowemu. – Wspaniałą tradycję tego teatru warto utrwalić, kontynuować i pielęgnować – mówił podczas wydarzenia Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

16 marca tego roku w życie weszła uchwała Sejmiku Województwa Wielkopolskiego dotycząca zmiany patrona Teatru Nowego w Poznaniu. Instytucja kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego nosi teraz imię Izabelli Cywińskiej. Teatr Nowy chciał w ten sposób uhonorować zmarłą w grudniu ubiegłego roku artystkę. Ta wybitna reżyserka i pierwsza minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego została dyrektorką Teatru Nowego w Poznaniu w 1973 roku i pokierowała nim tak, że stał się on jedną z najlepszych tego typu instytucji w Polsce.

Izabella Cywińska zbudowała w Poznaniu legendarny zespół, który przez lata 70. i 80. stworzył wiele intersujących kreacji, dał się poznać w całym kraju jako niezwykła grupa osób, prezentująca sztukę zaangażowaną, która wybrzmiała mocno zwłaszcza w czasach przełomu politycznego. To był mój pierwszy dorosły teatr, aktorów z zespołu Izabelli Cywińskiej zapamiętałem na całe życie. Chociaż okoliczności są smutne, to właśnie w takich symbolicznych utrwaleniach jak to możemy przetrwaćpodkreślał Marszałek Marek Woźniak.

Do tej pory od 2002 roku Teatr Nowy w Poznaniu nosił imię Tadeusza Łomnickiego. Aktor przebywając gościnnie w 1992 w Poznaniu, zasłabł na scenie podczas prób do spektaklu „Król Lear” i zmarł tego samego dnia. Teraz imię artysty nosić będzie Scena Duża Teatru Nowego.

Nadanie nowego imienia Teatrowi Nowemu oraz Dużej Scenie nastąpiło oficjalnie w poniedziałek 25 marca. We Foyer Teatru Marek Wożniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Hanna Wróblewska, Dyrektorka Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie odsłonili tymczasową tablicę pamiątkową poświęconą Izabelli Cywińskiej.

Podczas uroczystości na Dużej Scenie Teatru noszącej już imię Tadeusza Łomnickiego zagrany został spektakl „Wiśniowy Sad” Antoniego Czechowa w reżyserii Izabelli Cywińskiej. Po nim uczestnicy wydarzenia zobaczyli film poświęcony działalności artystki w Teatrze Nowym w latach 1973-1989, wysłuchali też monologu Wojciecha Ziemilskiego poświęconego jej pamięci.

– Witam Państwa z nieskrywaną satysfakcją, dumą i wzruszeniem w Teatrze Nowym w Poznaniu imienia Izabelli Cywińskiej. Pani Izo, droga teatralna mamo, jest Pani i zawsze będzie Pani z nami, z czego się wszyscy niezmiernie cieszymy – mówił ze sceny do publiczności Piotr Kruszczyński, Dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu.

Ostatnią częścią uroczystości było nadanie odznaczeń ministerialnych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Z rąk Hanny Wróblewskiej, reprezentującej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymali je: Antoninia Choroszy, Gabriela Frycz, Edyta Łukaszewska, Daniela Popławska, Agnieszka Różańska, Maria Rybarczyk, Janusz Grenda, Jacek Nadarzyński i Piotr Kruszczyński.

umww.pl