fbpx
Radni Województwa Opolskiego z wizytą w Czechach
24 października 2022
Kamery termowizyjne już w opolskich gminach
14 listopada 2022
Pokaż wszystkie

Jubileusz opolskiej nefrologii

Jedyny w województwie opolskim Oddział Nefrologii działa od 50 lat, z czego połowę w szpitalu przy al. Witosa. Tylko w ubiegłym roku z pomocy specjalistów nefrologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu skorzystało niemal 800 pacjentów, w poradni – ponad 2200, a w stacji dializ wykonano ok. 14 500 zabiegów.

– Głównym naszym celem jest profilaktyka, wczesna diagnostyka i skuteczne leczenie pacjentów z chorobami nerek. Ze smutkiem obserwujemy, że trafiają do nas pacjenci w znacznym stadium zaawansowania chorób. Wiele z nich, niestety, przebiega bezobjawowo, stąd tak ważna jest profilaktyka – mówi dr hab. n. med. Tomasz Porażko, prof. Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Oddziału Nefrologii w USK i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Nefrologii UO. I dodaje, że dzięki dobrej współpracy z poprzednią ordynator dr n. med. Grażyną Bogdanowicz i prof. dr. hab. n med. Marianem Klingerem, dotychczasowym kierownikiem kliniki uniwersyteckiej, udało się podnieść jakość oferowanych w Opolu świadczeń medycznych z zakresu nefrologii na wyższy poziom.

 

Pierwszy Oddział Nefrologii w województwie opolskim powstał w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu w 1972 r., na początku grudnia 1997 r. przeprowadzono w Opolu pierwszy zabieg hemodializy. W styczniu 1997 r. Oddział został przeniesiony do nowo wybudowanego Wojewódzkiego Centrum Medycznego przy al. Witosa, gdzie powstała też nowa stacja dializ.

 

Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu, podkreśla znaczenie roli Oddziału Nefrologii dla zabezpieczenia mieszkańców województwa opolskiego w wieloprofilowym szpitalu. – Zespół oddziału zapewnia kompleksową diagnostykę, leczenie i opiekę na najwyższym poziomie, za co składam wyrazy uznania. Mamy świadomość, że na jakość udzielanych świadczeń i komfort pracy wpływają warunki lokalowe, a te w oddziale i stacji dializ wymagają poprawy. Potrzeby wybudowanego ponad 30 lat temu szpitala są ogromne. Sukcesywnie zabiegamy o pozyskanie finansowania na modernizacje i doposażanie kolejnych naszych jednostek. Oddział Nefrologii jest jedną z nich – mówi dyrektor Madera.

 

Jubileusz stał się okazją do odznaczenia osób, które tworzyły historię i dobra markę tego oddziału. Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” z rąk wicemarszałek Zuzanny Donath-Kasiury otrzymali: prof. Marian Klinger, dr Grażyna Bogdanowicz oraz  Anna Kaczmarek.

Źródło i foto: opolskie