fbpx

Kamery termowizyjne już w opolskich gminach

Jubileusz opolskiej nefrologii
31 października 2022
Najpiękniejsze opolskie wsie
29 listopada 2022
Pokaż wszystkie

Kamery termowizyjne już w opolskich gminach

Podczas spotkania z koordynatorami programu ochrony powietrza w gminach marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła razem z członkiem zarządu województwa opolskiego Antonim Konopką przekazali kamery termowizyjne. Otrzymało je 42 gminnych koordynatorów programu ochrony powietrza, biorących udział w projekcie LIFE.

 

Opolski projekt LIFE ma na celu lepsze zarządzanie jakością powietrza w regionie. To zwiększenie zdolności i poprawa jakości administracji publicznej województwa opolskiego na wszystkich szczeblach w tej dziedzinie. Marszałek województwa Andrzej Buła podkreśla, że największą wartością tego programu jest to, że w 42 gminach znaleźli się ludzie, chętni do działania pasjonaci, którzy zostali w swoich samorządach koordynatorami programu ochrony powietrza. – Właśnie na tych ludziach chcemy oprzeć nasze działania w regionie, związane z ochroną środowiska – podkreśla marszałek. – Zaoferowaliśmy im bardzo wiele, ale i oczekujemy teraz zaangażowania w tej dziedzinie dodaje Andrzej Buła.

 

Jak mówi kierownik projektu, Tomasz Krystosek, najpierw powołano w gminach koordynatorów programu ochrony powietrza i dano im możliwość uzupełnienia wiedzy na studiach podyplomowych, później przekazano im sprzęt komputerowy, czujniki czadu czy mierniki wilgotności węgla, a teraz przyszedł czas na kampery termowizyjne. – Koordynatorzy i ten sprzęt mają służyć mieszkańcom, wiec można się do nich zgłaszać. Te kamery są przydatne do wykonywania uproszczonych audytów środowiskowych – informuje kierownik dodając, że wszystkie informacje i kontakty do gminnych koordynatorów dostępne są na stronie http://powietrze.opolskie.pl/ .

 

Członek zarządu województwa Antoni Konopka podkreśla, że te kamery termowizyjne to takie „kamienie milowe” w walce o czyste powietrze i oszczędność energii. – To urządzenie w znakomity sposób umożliwia rozpoznane tych punktów  w budynkach, którymi ucieka ciepło – mówi.

 

Kamery termowizyjne FLIR C5 wraz z licencją na oprogramowanie do raportowania badań termowizyjnych budynków kosztują ponad 3 i pół tysiąca złotych za sztukę – w sumie na ten cel przeznaczono z projektu prawie 150 tysięcy złotych.