fbpx
Najwyższy standard leczenia w szpitalu w Sosnowcu
26 lutego 2024
Konwent Dyrektorów Wojewódzkich Urzędów Pracy obradował na Śląsku
Konwent Dyrektorów Wojewódzkich Urzędów Pracy obradował na Śląsku
8 marca 2024
Pokaż wszystkie

Koleje Śląskie rosną w siłę

26 elektrycznych zespołów trakcyjnych (z możliwością dokupienia 4 sztuk) trafi do Kolei Śląskich. Wartość zamówienia to rekordowe 1,3 mld zł, z czego istotna część to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Umowę na dostarczenie nowych składów i zapewnienie usługi serwisowej podpisali marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Łukasz Czopik oraz prezes Zarządu Newag S.A. Zbigniew Konieczek.

To historyczny dzień dla Kolei Śląskich. 26 elektrycznych zespołów trakcyjnych trafi do regionalnego przewoźnika wraz z pakietem usług serwisowych, a w opcji są kolejne 4 składy. Wartość zamówienia to 1,3 mld zł, z czego ponad 652 mln zł to środki pochodzące z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027. Inwestycja w niskoemisyjny transport to kluczowy element procesu transformacji regionu. Z usług Kolei Śląskich korzysta 22 mln pasażerów rocznie, stawiamy na rozwój siatki połączeń, bezpieczeństwo i komfort podróży. To milowy krok w rozwoju Kolei Śląskich i największy projekt strategiczny województwa w tej perspektywie unijnego finansowaniapodkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Na zakup składa się zakup 26 sztuk nowoczesnego, energooszczędnego taboru przystosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz usługa wieloletniego utrzymania taboru (do grudnia 2035 roku). Jest to największy pod względem wartości projektu i wysokości dofinansowania projekt strategiczny województwa śląskiego w obecnej perspektywie unijnego finansowania.

„To wielki dzień dla Kolei Śląskich. Nasz regionalny przewoźnik już teraz dysponuje nowoczesnym taborem, a ta inwestycja będzie kolejnym elementem rozwoju zrównoważonego systemu transportowego w regionie. Zeroemisyjny, ekologiczny transport jest przyszłością i wierzę, że pasażerowie przekonają się do wygodnego i bezpiecznego podróżowania” – mówił wicemarszałek Łukasz Czopik.

Pierwszy z zamówionych składów ma trafić do Kolei Śląskich w czerwcu 2026 roku.

„Rozwijamy się, stajemy się nowoczesnym przewoźnikiem i to działa z korzyścią dla pasażerów. To najlepszy rok w historii funkcjonowania spółki. W poniedziałek podpisaliśmy umowę na remont hali, dziś mamy pewność, że trafią do nas nowe, funkcjonalne i niskoemisyjne składy” – mówił prezes Kolei Śląskich, Patryk Świrski.

Koleje Śląskie obsługują blisko 22 mln pasażerów rocznie, a wzrost liczby pasażerów rok do roku wynosi prawie 10 proc. Zeroemisyjne pociągi są bardziej efektywne energetycznie, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji i mniejsze zużycie zasobów naturalnych.

„To największa inwestycja w tabor regionalnego przewoźnika i cieszę się, że nowe składy będą służyć mieszkańcom województwa śląskiego. Istotną częścią umowy jest obsługa serwisowa i techniczna, którą realizuje producent, co ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania spółki i przełoży się na jakość oferowanych usług” – tłumaczył prezydent Katowic, Marcin Krupa.

slaskie.pl