fbpx
las
Szlak Przyrody Województwa Śląskiego pomysłem na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu
23 kwietnia 2021
Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce na Stadionie Śląskim
14 maja 2021
Pokaż wszystkie

Ku pamięci śląskich bohaterów

– Aby Śląsk mógł Śląskiem pozostać, musiał być włączony do Polski. Powstańcy, którzy sto lat temu szli z w bój doskonale o tym wiedzieli. I byli gotowi oddać za to życie – podkreślił premier RP Mateusz Morawiecki, który złożył hołd bohaterom sprzed stu lat podczas niedzielnych uroczystości na Skwerze Stulecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim, zorganizowanych z inicjatywy marszałka województwa, Jakuba Chełstowskiego

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy 2 na 3 maja 1921 r. i było tym, które wpłynęło na poszerzenie granic II RP. Na Górze św. Anny przed stu laty miejsce miała największa bitwa III Powstania Śląskiego. Polska zdobyła 30 proc. terytorium obszaru plebiscytowego na Śląsku wraz z prawie połową ludności oraz większością potencjału gospodarczego okręgu przemysłowego.

– Mimo wciąż trudnego, związanego z pandemią czasu, nie zapominamy o ważnych dla nas wartościach. Jedną z nich jest pamięć o Powstaniach Śląskich, powstańcach, którzy sto lat temu ruszając w bój trzeciego, wielkiego zrywu narodowowyzwoleńczego, walczyli o powrót Śląska do Macierzy. Dziś składamy im hołd, oddajemy należną chwałę bohaterom tamtych lat. Bez nich nie byłoby Polski w obecnym kształcie. Ważne, by tę prawdę przekazywać dalej kolejnym pokoleniom, zwłaszcza młodym ludziom, by zdawali sobie sprawę, jak wiele im zawdzięczają. Pielęgnujmy w sobie szacunek wobec śląskich powstańców. Przywołujmy ich dokonania. Chcę też podziękować premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, ministrom, radnym oraz służbom mundurowym i cywilnym, że byli dziś tutaj z nami, aby wspólnie celebrować tak ważną dla naszego regionu rocznicę – akcentował marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

 

Uroczystość zakończyła się wspólnym zasadzeniem Dębu Powstań Śląskich w hołdzie bohaterom wydarzeń sprzed stu lat. W Parku Śląskim można oglądać także mobilne wystawy poświęcone powstaniom oraz zobaczyć repliki militariów.

Źródło i foto: www.slaskie.pl