fbpx

Szlak Przyrody Województwa Śląskiego pomysłem na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu

dokumenty
Na Śląsku rusza nabór wniosków w kolejnej edycji Marszałkowskiego Konkursu „Inicjatywa Sołecka”
16 kwietnia 2021
Ku pamięci śląskich bohaterów
5 maja 2021
Pokaż wszystkie

Szlak Przyrody Województwa Śląskiego pomysłem na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu

las

Szlak Przyrody Województwa Śląskiego to ciekawa oferta na spędzenie wolnego czasu w regionie śląskim.

Na szlaku znalazły się miejsca o wyjątkowych walorach przyrodniczych m.in.: rezerwaty przyrody, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, ogrody botaniczne. Obecnie szlak liczy ponad 50 obiektów zlokalizowanych zarówno na obszarach naturalnych, jak i przekształconych przez człowieka.

Szlak Przyrody Województwa Śląskiego to propozycja przygotowana przez Śląską Organizację Turystyczną we współpracy z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska będąca zestawieniem miejsc atrakcyjnych przyrodniczo.

„Śląskie pod względem walorów przyrodniczych jest bardzo zróżnicowane. Wbrew stereotypom większość obszaru województwa to rozległe tereny zielone, zajmujące prawie 70 procent powierzchni regionu. Szlak Przyrody to nie tylko popularne miejsca wypoczynku jak rezerwat Czantoria w Ustroniu czy Góra Zborów na Jurze, ale też mniej znane, które dla wielu mieszkańców i turystów będą odkryciem – jak chociażby Żabie Doły w Bytomiu. Co ważne, Szlak Przyrody Województwa Śląskiego stanowi jeden z projektów wpisanych w Program Rozwoju Turystyki 2020+ oraz Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030”. W kolejnych latach planowana jest kontynuacja promocji, ale i ochrony cennych przyrodniczo obszarów” – mówi marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Głównym celem powstania Szlaku Przyrody jest zainteresowanie mieszkańców i turystów zwiedzaniem i poznawaniem przyrody województwa śląskiego, jednak w sposób świadomy i przyjazny dla środowiska przyrodniczego.

Śląska Organizacja Turystyczna opracowała konkretne trasy zwiedzania w oparciu o miejsca znajdujące się na Szlaku Przyrody. W zestawieniu z innymi, pobliskimi atrakcjami oraz trasami rowerowymi tworzą one gotową propozycję spędzenia wolnego czasu, a tego oczekują turyści odwiedzający region. Wypoczynek na świeżym powietrzu, piesze i rowerowe wycieczki, niedaleko miejsca zamieszkania, stanowić będą najczęściej wybieraną formę spędzenia tegorocznej „majówki”, w związku z brakiem dostępności obiektów hotelowych.

Większość miejsc na Szlaku Przyrody Województwa Śląskiego dostępnych jest przez cały rok, ale dla poszczególnych obiektów zaproponowano optymalny termin zwiedzania.

Informacje na temat Szlaku Przyrody oraz innych atrakcyjnych przyrodniczo miejsc w regionie wraz z propozycjami wycieczek, dostępne są na stronie: przyroda.slaskie.travel.

źródło i foto: www.slaskie.pl