fbpx

Kujawsko-pomorski Pakiet Antykryzysowy. Nowe miejsca w szpitalach

bizneswoman
Większe wsparcie antykryzysowe dla małopolskiego biznesu
28 października 2020
Pokaż wszystkie

Kujawsko-pomorski Pakiet Antykryzysowy. Nowe miejsca w szpitalach

sala szpitalna

Marszałkowski pakiet antykryzysowy, czyli samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii Covid-19 i łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i gospodarce to 910 milionów złotych.

Środki są z przeznaczene m.in. na zakupy sprzętu i medycznych środków ochrony osobistej dla szpitali, mikrogranty inwestycyjne, granty do kapitału obrotowego i pożyczki płynnościowe dla przedsiębiorstw, mechanizm wsparcia podmiotów ekonomii społecznej, a także testy przesiewowe dla personelu szpitali i przychodni. W związku z drugą falą epidemii samorząd województwa przygotowuje w trybie ekspresowym kilkaset miejsc dla chorych na Covid-19 w marszałkowskich szpitalach.

Od kilku dni trwa organizacja oddziału covidowego na 39 łóżek w oddanym do użytku w przyspieszonym trybie pawilonie oddziałów zakaźnych w nowym kompleksie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSZ) w Toruniu. W połowie listopada placówka uruchomi 200 łóżek dla hospitalizowanych z powodu Covid-19 w innym nowym pawilonie, przeznaczonym docelowo dla oddziałów psychiatrycznych. Wszystkie będą wyposażone w moduły z instalacją dostarczającą tlen i sprężone powietrze. 36 miejsc przygotowywanych jest w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku, 100 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.

– Najważniejsze jest to, że, z wyjątkiem Centrum Pulmonologii, są to wszystko nowe łóżka, które zwiększają pulę miejsc na potrzeby hospitalizacji pacjentów z Covid-19.  Zależy nam, by nie zawieszać podstawowej działalności naszych lecznic. Należy mieć nadzieję, że problemem nie okaże się brak personelu medycznego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Wsparcie trafiło do wszystkich lecznic w regionie. Wśród beneficjentów są m.in. Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, który pełni rolę głównego wojewódzkiego szpitala covidowego (koordynującego), Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy, w którym powstała nowa pracownia tomografii komputerowej, oraz bydgoskie Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii, które zainstalowało na oddziale intensywnej terapii nowoczesny system wentylacyjny.

Testami przesiewowymi, genetycznymi i immunologicznymi w łącznej liczbie 18 tysięcy, został objęty personel szpitali i przychodni funkcjonujących w systemie publicznej służby zdrowia w całym regionie. Ogólna pula została podzielona na poszczególne powiaty, proporcjonalnie do liczby pracujących w służbie zdrowia. Samorząd województwa zaprasza kierownictwa placówek medycznych do składania zapotrzebowania na badania (formularze zgłoszeniowe są dostępne na stronie Urzędu Marszałkowskiego www.kujawsko-pomorskie.pl)