fbpx
Debata koordynatorów dot. zmian w prawie pracy
11 kwietnia 2023
Łódzkie w Obywatelskim Parlamencie Seniorów
Łódzkie w Obywatelskim Parlamencie Seniorów
16 kwietnia 2023
Debata koordynatorów dot. zmian w prawie pracy
11 kwietnia 2023
Łódzkie w Obywatelskim Parlamencie Seniorów
Łódzkie w Obywatelskim Parlamencie Seniorów
16 kwietnia 2023
Pokaż wszystkie

Łódzkie wiosną – Łódź i okolice

Pałac_Izraela_Poznańskiego_Łódź_ autor Jakub Zasina, źródło Wikipedia

Pałac_Izraela_Poznańskiego_Łódź_ autor Jakub Zasina, źródło Wikipedia

Dziś zapraszamy do centralnej części kraju. Łódź i jej okolice – często niedoceniane pod względem turystycznym – oferują rozmaite atrakcje: są tu pofabrykanckie pałace, baseny termalne, zamki, wyjątkowe ogrody zoologiczne i botaniczne. W dodatku położenie po środku Polski sprawia, że niemal każdy ma tu niezły dojazd.

Zainspirowani społeczną kampanią #PolskieWakacje, realizowaną w ostatnich latach przez Związek Województw RP (Polskie Regiony), kolejny już raz zapraszamy do weekendowych wypadów po Polsce. Prezentowaliśmy już atrakcje Małopolski (okolic Limanowej, Nowego Targu i Zakopanego). Ostatnio zachęcaliśmy do odwiedzenia okolic Rzeszowa, a na Dolny Śląsk zapraszaliśmy już kilka razy – w okolice Kłodzka, Świeradowa Zdroju oraz powiatu karkonoskiego, a ostatnio także do Wrocławia.

Dziś przenosimy się do centralnej części Polski i województwa łódzkiego.

Zapraszamy do Łodzi

Jego stolicę — Łódź — można zwiedzać kilka dni. Turystów – obok słynnej ulicy Piotrkowskiej – przyciągają tu pałace niegdysiejszych fabrykantów, którzy nadawali rytm miastu. Największym pofabrykanckim obiektem jest Manufaktura Łódzka – kompleks handlowo-rozrywkowy. Na jej rogu, w pałacu rodu Poznańskich, znajduje się Muzeum Miasta Łodzi. Tamtejsze wystawy kreślą obraz życia zamożnych fabrykantów czy wybitnych jednostek, a także przybliżają codzienność tysięcy robotników i mieszczan wspólnie budujących tożsamość miasta. Więcej informacji o muzeum znajdziecie na stronie.

Centralne Muzeum Włókiennictwa, fot. Mariusz Cieszewski, źródło FLickr

Centralne Muzeum Włókiennictwa, fot. Mariusz Cieszewski, źródło FLickr

Innym obiektem, do którego warto zajrzeć, jest Centralne Muzeum Włókiennictwa w tzw. Białej Fabryce. Można tu obejrzeć wystawy poświęcone technice, przemysłowi, sztuce, designowi, modzie, historii regionu i etnografii. To zdecydowanie punkt obowiązkowy podczas pierwszej wizyty w mieście. Co jednak ciekawe, z okazji 600-lecia Łodzi, muzeum otworzyło cyfrową wystawę, w ramach której można obejrzeć ponad 100 unikatowych obiektów związanych z historią przemysłowej Łodzi – nawet jeśli aktualnie pije się kawę w Szczecinie. A oto link do wystawy.

Inną atrakcją, która ściąga do Łodzi turystów, jest także otwarte w 2022 roku Orientarium – wyjątkowe zoo z m.in. basenem dla słoni czy oceanarium.

ZOO_Lodz_sloniarnia_autor Kapitel, źródło Wikipedia

ZOO_Lodz_sloniarnia_autor Kapitel, źródło Wikipedia

W drogę – pora zwiedzać Łódzkie

Biały tygrys, fot. Rodrigo Jerez, źródło FLickr

Biały tygrys, fot. Rodrigo Jerez, źródło FLickr

Nie warto jednak ulegać pokusie zwiedzania wyłącznie samego miasta (choć trzeba zaznaczyć, że powyższe atrakcje nie wyczerpują tematu nawet w 20% !). Wystarczy bowiem kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów, by odkryć, że łódzkie ma do zaoferowania znacznie więcej.

Pozostając jeszcze w temacie ogrodów zoologicznych, należy wspomnieć o Zoo Borysew. Jego największą atrakcją są białe lwy i tygrysy, choć ci, którzy potrzebują więcej adrenaliny, powinni skorzystać z tamtejszego akceleratora emocji, dzięki któremu można przeżyć atak rekina czy kobry. W tym roku otwarto w Borysewie tzw. dom zimowy więc pogoda, nawet jeśli nienajlepsza, nie będzie kwestią kluczową. Link do strony Zoo w Borysewie.

Uniejów._Zamek_arcybiskupów, autor Gorofil, źródło wikipedia

Uniejów._Zamek_arcybiskupów, autor Gorofil, źródło wikipedia

 

Zaledwie 15 km od Borysewa znajduje się Uniejów. Turystów ściągają tam przede wszystkim baseny termalne, w których kąpiele wspierają profilaktykę i terapię wielu chorób oraz rehabilitacji. Baseny to jednak nie wszystko, bo miejsce jest naprawdę urokliwe, przede wszystkim z racji położenia nad samą rzeką Wartą. Są tu tereny spacerowe i świetnie zachowana XIV-wieczna letnia rezydencja arcybiskupów gnieźnieńskich w otoczeniu XIX-wiecznego parku w stylu angielskim. Zamek jest obowiązkowym punktem programu zwiedzania Uniejowa. W murach zamku mieści się hotel, restauracja i centrum konferencyjne. Wizytę w Uniejowie warto zsynchronizować z tutejszymi licznymi atrakcjami, wśród których najwięcej emocji wzbudzają imprezy rekonstrukcyjne i turnieje rycerskie. Kalendarz imprez w Uniejowie znajduje się pod linkiem, natomiast wszelkie informacje o termach i (rozbudowanej) ofercie noclegowej znajdziecie tutaj.

Termy_Uniejów, autor Masandro, źródło Wikipediajpg

Termy_Uniejów, autor Masandro, źródło Wikipediajpg

Łęczyca, miasto położone 40 km na północ od Łodzi to kolejny punkt na mapie województwa, gdzie warto zawitać. Do niedawna największą jego atrakcją był zamek, w murach którego wg legendy odcisk łapy zostawił Diabeł Boruta. W zamku mieści się muzeum z rozbudowanym działem etnograficznym (poznamy tu dawne ludowe zwyczaje oraz regionalne wierzenia, legendy i opowieści), archeologicznym i historycznym (jeśli poznawać dzieje polskiego rycerstwa to zdecydowanie tutaj). Link do strony muzeum.

Zamek_w_Łęczycy, autor Kamil Dura, źródło wikipediajpg

Zamek_w_Łęczycy, autor Kamil Dura, źródło wikipediajpg

Jednak Łęczyca to nie tylko zamek. W 2022 otwarto tu zrekonstruowane średniowieczne grodzisko w Tumie. W jego pobliżu ułożona została również kładka edukacyjno-widokowa, idealna na spacer, łącząca grodzisko ze skansenem etnograficznym w Kwiatkówku. Zobaczymy tam przykłady budownictwa charakterystycznego dla okolic Łęczycy od 2. połowy XIX po początki XX wieku, wejdziemy do zabytkowego wiatraka z 1820 roku, a także do olejarni czy kuźni. O tumskich atrakcjach więcej można przeczytać na stronie. Oprócz tych atrakcji Tum to także miejsce, gdzie wznosi się XII-wieczna archikolegiata – wspaniały przykład architektury romańskiej w Polsce, która ma status pomnika historii! Tego miejsca nie można pominąć.

Tum_pod_Łęczycą._Archikatedra, fot. Olerys, źródło Wikipedia

Tum_pod_Łęczycą._Archikatedra, fot. Olerys, źródło Wikipedia

Ostatnim dzisiaj punktem programu jest położony na wschód od Łodzi Rogów. Tamtejsze arboretum to jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. Na jego obszarze znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej. Całości dopełniają leśne powierzchnie doświadczalne z obcymi gatunkami drzew leśnych i alpinarium — ulubione miejsce wielu zwiedzających. Link do strony arboretum.

Arboretum, fot. Mariusz Cieszewski, źródło FLick

Arboretum, fot. Mariusz Cieszewski, źródło FLick

 

Turystów do Rogowa przyciąga także skansen kolei wąskotorowej i możliwość przejechania się jedną z nich. W kwietniu ruszyły już przejazdy „w tę i z powrotem” na 8-kilometrowym odcinku trasy do Jeżowa. Na stacji w Jeżowie czynny jest punkt gastronomiczny w którym można zakupić dania z grilla oraz napoje i przekąski. Rozkład jazdy i więcej informacji znajdziemy na stronie Kolei Rogowskiej.

Rogow_autor Semu, źródło wikipedia

Rogow_autor Semu, źródło wikipedia

Mamy nadzieję, że tym wpisem zachęciliśmy do eksplorowania województwa łódzkiego. Atrakcji, poza tymi opisanymi, jest tu znacznie więcej. W ich poszukiwaniu warto zajrzeć na stronę Łódzkiej Organizacji Turystycznej, a my obiecujemy kolejne inspirujące do podróży po Polsce artykuły. Kolejna ich porcja już w przyszłym tygodniu.