fbpx

Lubelski konkurs Kobieta Gospodarna Wyjątkowa 2021

pieniądze
Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna. Kolejne umowy z lubelskiego RPO
29 kwietnia 2021
wielkanocne ciastka
Lubelski konkurs „Kulinarne Skarby Wielkanocy” rozstrzygnięty
13 maja 2021
Pokaż wszystkie

Lubelski konkurs Kobieta Gospodarna Wyjątkowa 2021

zioła

Rusza III edycja konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie. Tegorocznym motywem są lubelskie zioła. Termin nadsyłania zgłoszeń to 31 maja br. Pula nagród wynosi ponad 88 tysięcy złotych.

 

Konkurs przeznaczony jest dla Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń działających na rzecz rozwoju wsi działających na terenie województwa lubelskiego. W ubiegłorocznej edycji o zwycięstwo na najlepszą szarlotkę, potrawę z wykorzystaniem lubelskich jabłek czy rękodzieło rywalizowało 1160 Pań z 234 kół. Tym razem rywalizacja będzie odbywała się w następujących kategoriach:

 

  1. „Ciasto jak dawniej” na najlepszy tradycyjny wypiek cukierniczy. Ciasta zgłaszane do konkursu powinny posiadać co najmniej 25-letnią recepturę.
  2. „Ziołowe skarby kulinarne”. Wyroby zgłaszane do konkursu powinny zawierać w przepisie zioła.
  3. „Serweta inspirowana tradycją” na najpiękniejszy wyrób rękodzielniczy. Serwetka może być wykonana dowolną techniką włókienniczą: koronka (np. szydełkiem, na drutach, klockowa, igłowa, frywolitka), różne rodzaje haftów (np. płaski, richelieu, krzyżykowy).

 

– Duże zainteresowanie poprzednią edycją konkursu pokazało, jak ważne dla lokalnej społeczności są kultywowanie tradycji oraz dzielenie się swoją wiedzą

i umiejętnościami. Jestem przekonany, że i tym razem otrzymamy wiele ciekawych zgłoszeń. – mówi Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed.

 

Półfinały odbędą się w:

  • Białej Podlaskiej – dla uczestników z powiatów: bialskiego, łukowskiego, parczewskiego i radzyńskiego;
  • Chełmie – dla uczestników z powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego, włodawskiego;
  • Lublinie – dla uczestników z powiatów: kraśnickiego, lubartowskiego, lubelskiego, łęczyńskiego, opolskiego, puławskiego, ryckiego, świdnickiego;
  • Zamościu – dla uczestników z powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego.

 

Terminy półfinałów uzależnione będą od aktualnej sytuacji epidemicznej. Prawdopodobnie będzie to przełom czerwca i lipca.

 

Dla laureatów przewidziane są nagrody rzeczowe i udział w wojewódzkim finale będącym podsumowaniem rywalizacji regionalnych. Gala finałowa planowana jest

na przełomie sierpnia i września w Chełmie i właśnie podczas niej wyłonimy zwycięskie ciasta, potrawy i rękodzieło. Pula nagród w półfinałach i wielkim finale opiewa

na 88 500,00 zł.

 

W tym roku, z myślą o użytkownikach portali społecznościowych, powstały dedykowane konkursowi nakładki na zdjęcia. Do dyspozycji są dwie nakładki (w dwóch kolorach). Sposób wyboru: wchodzimy na swoje zdjęcie profilowe, wybieramy opcję „dodaj nakładkę” i w wyszukiwarce wpisujemy „kobieta gospodarna wyjątkowa”.

 

Zgłoszenia do konkursu należy nadsyłać w nieprzekraczalnym terminie do 31 maja br. za pośrednictwem poczty:

  1. elektronicznej na adres e-mailowy Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWL: ksow@lubelskie.pl, podając w tytule wiadomości nazwę konkursu “Ciasto jak dawniej”, „Ziołowe skarby kulinarne”, „Serweta inspirowana tradycją”;
  2. tradycyjnej na adres: Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, ul. Grottgera 4, 20-029 Lublin, z dopiskiem: Konkurs “Ciasto jak dawniej”, „Ziołowe skarby kulinarne”, „Serweta inspirowana tradycją”.

 

Szczegółowe informacje na temat konkursu, regulaminy poszczególnych kategorii oraz załączniki dostępne są na stronie: Konkurs Kobieta Gospodarna Wyjątkowa 2021 – lubelskie (ksow.pl)