fbpx
W Gorzowie Wlkp. powstaje ogromna serwerownia
W Gorzowie Wlkp. powstaje ogromna serwerownia
20 listopada 2023
Poznaliśmy zwycięzców IV edycji konkursu na Ulubionego Producenta Lubuskiego
Poznaliśmy zwycięzców IV edycji konkursu na Ulubionego Producenta Lubuskiego
4 grudnia 2023
Pokaż wszystkie

Lubuska 9 pracuje nad projektami

Ponad 14,5 mln euro do swej dyspozycji ma partnerstwo gmin Lubuska 9. „Chcemy, by te pieniądze jak najszybciej trafiły do samorządów”. Z przedstawicielami porozumienia spotkał się marszałek Marcin Jabłoński.

To drugie spotkanie z reprezentantami lubuskich partnerstw terytorialnych. W środę 22 listopada br. w Kalinowie marszałek Marcin Jabłoński oraz dyrektorzy departamentów funduszowych rozmawiali o projektach gmin Skąpe, Łagów i Lubrza. – Byliśmy zbudowani prezentacją, jaką przygotowali samorządowcy z tego partnerstwa. Państwa porozumienie jest większe, ale dzięki temu ma również większe możliwości – mówił w piątek w kożuchowskim zamku Marcin Jabłoński.

Lubuska 9 to partnerstwo gmin z południowo-wschodniej części województwa. W jej skład wchodzą: Kożuchów (lider), Bytom Odrz., Kolsko, gmina wiejska Nowa Sól, Nowe Miasteczko, Siedlisko, Szlichtyngowa, Sława i Wschowa.

Na tzw. wymiar terytorialny w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021 – 2027 Lubuskie ma około 1 mld zł. To pieniądze, o które samorządy nie muszą rywalizować w konkursach. Są w dyspozycji czterech ZiT-ów i 10 partnerstw, które powstały w naszym regionie. Co ważne, każdy lubuski samorząd należy do któregoś z 14 porozumień. Zarząd Województwa Lubuskiego postanowił, że podział pieniędzy na wymiar terytorialny będzie wynosił 185 euro na osobę. Dzięki temu mamy szanse, że region będzie się rozwijał w sposób zrównoważony, a partnerstwa wiedzą od początku, jaką kwotą dysponują (Lubuska 9 ma w swej puli dokładnie 14 566 589,96 euro).

Chcemy, by te pieniądze jak najszybciej trafiły do regionu, ale by tak się stało partnerstwa muszą przygotować strategię, by wskazać, jak chcą wydać fundusze. To niezbędna formalność. Partnerstwa mają czas na ich złożenie do końca 2024 r., lecz chcemy je zdopingować, by zrobiły to jak najszybciej.

Paweł Jagasek, burmistrz Kożuchowa, potwierdził, że Lubuska 9 ma już gotową strategię, a samorządy pracują tylko nad uzupełnieniem fiszek projektowych. – Do końca roku przekażemy strategię i mamy nadzieję, że w pierwszym półroczu 2024 r. zostanie ona przyjęta. Chcemy jak najszybciej realizować nasze projekty – stwierdził.

Lubuska 9 chce zrealizować 28 projektów w każdym obszarze i celu, a najdroższym jest budowa ciągu pieszo-rowerowego i kładki nad Odrą, która połączy gminy Bytom Odrz. i Kolsko. Inwestycja ma kosztować 20 mln zł, z czego 9,2 mln zł to wkład własny samorządów.

W trakcie spotkania samorządowcy pytali m.in. o system wypłacania pieniędzy, w jaki sposób będą weryfikowane projekty oraz czy można „przerzucać” alokację pomiędzy celami.

Marszałek Marcin Jabłoński zachęcał przedstawicieli porozumienia, by kontaktowali się z innymi partnerstwami: – Niektóre projekty, np. cyfrowe, które często opierają się na pomyśle komunikacji z mieszkańcami, mogą zafunkcjonować w całym regionie. Dlatego warto spotykać się z innymi burmistrzami i wójtami, by wymieniać się pomysłami i podpowiadać sobie rozwiązania.

Marszałek w trakcie spotkania podkreślił także, że czekamy na informację związaną z uruchomieniem pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy (pierwsze zaliczki są już wypłacane).

– Mam nadzieję, że samorządy będą miały udział w wydatkowaniu tych pieniędzy. Przypomnę, że jednym z naszych regionalnych projektów jest warta 200 mln zł budowa kompleksowego systemu ścieżek rowerowych – dodał Marcin Jabłoński.

W spotkaniu z samorządowcami wzięli udział także dyrektorzy departamentów funduszowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Departament Instytucji Zarządzającej reprezentowały dyrektorka Sylwia Pędzińska oraz jej zastępczyni Małgorzata Mizera-Wołowicz, Departament Programów Regionalnych – dyrektor Marek Kamiński i jego zastępca Daniel Roguski, Departament Europejskiego Funduszu Społecznego – zastępca dyrektora Leszek Piechowiak, Departament Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – dyrektor Arkadiusz Dąbrowski i kierownik Wydziału Wielofunduszowości Bartłomiej Kobiernik, a Departament Rozwoju i Innowacji Magdalena Balak-Hryńkiewicz.

źródło: lubuskie.pl