fbpx

W Gorzowie Wlkp. powstaje ogromna serwerownia

Lubuskie Święto Młodego Wina w Lubuskim Centrum Winiarstwa
Lubuskie Święto Młodego Wina w Lubuskim Centrum Winiarstwa
13 listopada 2023
Lubuska 9 pracuje nad projektami
27 listopada 2023
Pokaż wszystkie

W Gorzowie Wlkp. powstaje ogromna serwerownia

W Gorzowie Wlkp. powstaje ogromna serwerownia

fot. pixaby

Lubuskie Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych będzie świadczyć najnowocześniejsze usługi informatyczne dla wielu lubuskich firm, jednostek i samorządów – podkreśla marszałek Marcin Jabłoński. Na poszpitalnych terenach przy ulicy Walczaka w Gorzowie Wlkp. powstaje Lubuskie Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych. Inwestycja jest realizowana z Funduszy Europejskich. Centrum ma m.in. pełnić funkcję bazy danych. Skorzystają z niej np. lubuskie szpitale i jednostki samorządowe. Będzie także możliwość rozwoju dla start-upów.

– W Gorzowie powstanie instytucja o charakterze regionalnym gotowa do przetwarzania i przechowywania danych. Będzie świadczyć najnowocześniejsze usługi informatyczne dla wielu firm, jednostek czy samorządów. Realizowane są zakupy zaawansowanego sprzętu teleinformatycznego za kilkadziesiąt milionów złotych – mówi o inwestycji Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego.

– Obecnie jest to jedna z największych inwestycji w Gorzowie Wlkp. Wartość prac jest wyceniana na blisko 70 mln zł. Pierwsza część projektu to właśnie przebudowa i rewitalizacja zabytkowego obiektu, druga to centrum usług wspólnych. Będą tu zamontowane ogromne najnowocześniejsze serwery, dzięki którym będzie stworzona lokalna chmura danych dla placówek medycznych, przedsiębiorców oraz jednostek samorządu województwa lubuskiego. Wiemy, jak wielka jest w tej chwili dokumentacja medyczna – to są zdjęcia, opisy. Nie ma sensu, żeby każdy szpital tworzył taką bazę u siebie, bo to jest bardzo kosztowne. Będą tu także dane dotyczące geodezji i ewidencji dróg – wszystko uporządkowane. Będzie również centrum cyberbezpieczeństwa, bo musimy chronić dane wrażliwe – wyjaśnia wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Mirosław Marcinkiewicz.

To pierwszy etap prac w ramach rozstrzygniętego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego przetargu. W kolejnym ma powstać m.in. duża sala konferencyjna, bo takich obiektów na potrzeby jednostek marszałkowskich w mieście i sektora prywatnego brakuje.

Sam projekt rozwoju e-usług to jedno. Na potrzeby jego realizacji trzeba było dokonać rewitalizacji budynku starej poszpitalnej kuchni. Odnowienie takiej struktury wiąże się z nie lada wyzwaniem dla wykonawcy. – Dokonujemy przebudowy i rewitalizacji na potrzeby nowo powstającego budynku wielofunkcyjnego. Na potrzeby Data Center przebudowujemy od podstaw cały tył budynku, który jest już przecież bardzo stary, dlatego wzmacniamy stropy. Wszystko po to, by umieścić komorę serwerową we właściwym miejscu. Przy rewitalizacji zawsze liczymy się z wieloma konstrukcyjnymi niespodziankami. Poprawiany m.in. nośność budynku. Jest to również zabytek, dlatego uzgadniamy pracę z konserwatorem, żeby zachować jego walory historyczne. Mamy część XX-wieczną, XIX-wieczną, różne rodzaje stropów i ścian. 90 proc. ścian zostało rozebrane. Termin zakończenia inwestycji wraz z pozwoleniem na użytkowanie to 30 czerwca 2024 roku – tłumaczy Dorota Frontczak-Mazur z firmy Westa Building.

Projekt Lubuskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych i Usług Wspólnych adresowany jest do osób fizycznych i prawnych, które korzystają z usług Urzędu Marszałkowskiego oraz tych jednostek organizacyjnych, które są mu podległe. Projekt obejmuje również utworzenie miejsca, w którym zlokalizowane mają być start-upy z branży IT, a także dziedzin pokrewnych, w których będą panowały warunki odpowiednie dla inkubacji przedsiębiorczości.

We wspomnianym kompleksie budynków ma powstać również wielofunkcyjna sala konferencyjno-koncertowa, która ma pomieścić około 200 osób. Będzie można w niej organizować rozmaite spotkania i wydarzenia artystyczne, które będą adresowane zarówno do szpitala, samorządu województwa, jak i mieszkańców miasta.

W ramach Centrum ma powstać również Gorzowski Inkubator Ekonomiczno-Społeczny, który miałby czuwać nad tym, aby stworzona infrastruktura była optymalnie wykorzystywana dla celów edukacyjnych, społecznych i rozwoju gospodarczego. Projekt obejmuje utworzenie kompleksu pomieszczeń biurowych oraz archiwum – miejsca, w którym będzie przechowywana dokumentacja wytwarzana przez administrację oraz jednostki medyczne.

źródło: lubuskie.pl