fbpx
spotkanie w sprawie projektu Odra Velo
Lubuskie na rowery. Pomoże projekt ODRA VELO
11 czerwca 2021
rezonans
Zielonogórskie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka z nowym sprzętem diagnostycznym
25 czerwca 2021
Pokaż wszystkie

Lubuski Festiwal Piwnic i Winnic

kieliszek z winem

W piątek (18.06) najlepsze wina otrzymają medale „Wino warte zachodu” i championaty. Na Lubuski Festiwal Piwnic i Winnic zaprasza marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Festiwal to wydarzenie na skalę całego regionu. Bierze w nim udział 17 dawnych piwnic winiarskich i 26 winnic. Przez 3 dni Lubuszanie oraz goście spoza województwa będą mogli zobaczyć niezwykłe miejsca oraz spróbować jeszcze lepszych win, które śmiało mogą konkurować chociażby z hiszpańskimi. Udowodniła to zeszłoroczna „Bitwa na wina”, którą lubuscy winiarze stoczyli w Madrycie, zbierając za swoje trunki wysokie oceny od profesjonalnego jury.

 

Wręczenie medali i championatów zaplanowano w piątek na godzinę 13:00 i wtedy warto udać się do Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze. Do konkursowej oceny zgłoszono wina: białe – 20, czerwone – 9, różowe – 4, musujące – 2 i jedno specjalne. Wina zostaną ocenione przez jury anonimowo w 100 punktowej skali opracowanej przez UIŒ. Znak jakości „Wino warte zachodu” otrzymają produkty, których średnia ocena będzie nie niższa niż 82 punkty. Tytuł championa w danej kategorii otrzyma wino z największą ilością punktów.

 

Konkurs otworzy festiwal, ale to nie jedyne wydarzenie tego dnia. Swoje propozycje w ramach imprezy przygotowały również Muzeum Ziemi Lubuskiej, gdzie za darmo można zwiedzić Muzeum Wina. Promocyjne materiały i karnety będą dostępne w namiocie urzędu marszałkowskiego ustawionym na deptaku w Zielonej Górze. Od godziny 16:00 będzie można za to rozpocząć zwiedzanie 17 historycznych, zielonogórskich piwnic. Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpi w sobotę, 19 czerwca, o godz. 11.00 w piwnicy przy Parku Sowińskiego.

 

Festiwal Winnic program