fbpx
Koncert Solidarności z Ukrainą w Filharmonii Zielonogórskiej
7 marca 2022
Lubuski Sejmik apeluje do premiera i rządu
5 kwietnia 2022
Pokaż wszystkie

Lubuskie pomaga uchodźcom

Wolontariusze z organizacji pozarządowych oraz pracownicy urzędu marszałkowskiego od miesiąca pomagają uchodźcom z Ukrainy w Lubuskim Centrum Pomocowym.

Marszałek województwa lubuskiego gwarantuje: będziemy pomagać dopóki będzie trzeba.

Wszyscy oni mogą liczyć na wsparcie samorządu województwa. O czym podczas spotkania z wolontariuszami zapewniała marszałek Elżbieta Anna Polak. – Daliśmy miesiąc instytucjom rządowym na zorganizowanie się. My nie mieliśmy wątpliwości od pierwszego dnia, że natychmiast należy pomóc i udostępnić sale. I dopóki będzie potrzebna pomoc i osoby której jej potrzebują możecie na nas liczyć. Uważam, ze nie wolno się wycofać z tego projektu, jeśli są potrzebujący. Już też wiemy  jak działać – mówiła marszałek. Wskazała także możliwości pozyskania środków na wsparcie uchodźców.

Wolontariusze ze grupy Lubuskie dla Ukrainy podkreślali, że obecnie pomoc działa wyłącznie w oparciu o organizacje pozarządowe i samorządy. Natomiast rządowa pomoc skupia się tylko na kwestiach formalnych. A tu potrzebna jest profesjonalna pomoc. Zaznaczyli, że najbardziej zaczyna brakować żywności i wyprawek szkolnych.

 

Urzędnicy otworzyli serca

Od początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie pracownicy Urzędu – wolontariusze z otwartym na potrzeby innych sercem siedem dni w tygodniu – zaangażowani są  w pomoc dla obywateli Ukrainy realizowaną w różnorodny sposób m.in. na Sali Kolumnowej naszego Urzędu. Jedni deklarują chęć pomocy otwarcie, telefonują, umawiają się, zamieniają godzinami i datami inni pomagają w ciszy, ale WSZYSCY WOLONATRIUSZE – wykonują zadania z ogromnym zaangażowaniem i wolą walki o lepszy start dla tych osób,  którym odebrano codzienność. Z każdym dniem przybywa chętnych do pomocy, którzy dzielą obowiązki służbowe, domowe, rodzinne z niesieniem pomocy takim samym jak MY. Angażują w tę pomoc także swoje rodziny i przyjaciół. Nie istnieją bariery językowe, choć wśród wolontariuszy są osoby mówiące w języku rosyjskim, ukraińskim. Mimo zmęczenia, pięknej pogody za oknem  wolontariusze ciągle są – gotowi do pomocy, z różnych departamentów Urzędu. – Za to ogromne zaangażowanie należą im się ogromne podziękowania. Jako samorządowa rodzina zdajemy razem ten trudny egzamin – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

źródło i foto: lubuskie.pl