fbpx

Małopolskie akcenty na Zgromadzeniu Generalnym EOC w Stambule

Po I Kongresie Energetyki Rozproszonej
Po I Kongresie Energetyki Rozproszonej w Krakowie
29 września 2023
Ponad 17,5 mln zł dla małopolskiej kultury
15 października 2023
Pokaż wszystkie

Małopolskie akcenty na Zgromadzeniu Generalnym EOC w Stambule

W Stambule odbyło się 52. Zgromadzenie Generalne Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC), organizacji zrzeszającej 50 narodowych komitetów olimpijskich. W wydarzeniu uczestniczył prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach. Podczas wydarzenia nie zabrakło małopolskich akcentów.

Drugiego dnia wydarzenia, delegacja z Małopolski na czele z marszałkiem województwa Witoldem Kozłowskim przekazała Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego Platynowy Medal Polonia Minor dla EOC jako wyraz wdzięczności za wsparcie procesu organizacyjnego III Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce – największego sportowego wydarzenia w historii Polski. Nagroda jest także podziękowaniem za propagowanie idei Igrzysk w Europie oraz promowanie Małopolski na forum międzynarodowym.

Ponadto, marszałek Witold Kozłowski, wspólnie z radnym województwa Rafałem Kosowskim, wręczyli Tytuł Honorowego Obywatela Województwa Małopolskiego prezydentowi EOC Spyrosowi Capralosowi. Przypomnijmy, że podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem, wyróżnienie to – pierwszy raz w historii regionu – otrzymali Andrzej Kraśnicki, wieloletni prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Hasan Arat – przewodniczący komisji nadzorującej przygotowanie do Igrzysk z ramienia EOC.

Zaproszenie na Generalne Zgromadzenie Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich do Stambułu, to dla całej delegacji z Małopolski ogromny zaszczyt i honor. Dziękujemy Panie Prezydencie – mówił w wystąpieniu marszałek województwa Witold Kozłowski.

Dowodem dobrej współpracy i przyjaźni jaka połączyła Województwo Małopolskie ze Stowarzyszeniem Europejskich Komitetów Olimpijskich są przyznane najwyższe odznaczenia samorządu województwa – Platynowy Medal Polonia Minor dla EOC oraz Tytuły Honorowego Obywatelstwa dla Prezydenta EOC Spyrosa Capralosa. Tytuł ten otrzymali także Pan Przewodniczący Hasan Arat oraz wieloletni prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Pan Andrzej Kraśnicki. Z radością mogę dzisiaj ogłosić, że w Małopolsce możecie czuć się Panowie jak u siebie w domu!

Marszałek podkreślił także, że III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 są sukcesem całej rodziny olimpijskiej.

Spotykamy się w Stambule, w Turcji, aby m.in. podsumować III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. O tym mówił w swojej prezentacji prezes spółki zajmującej się organizacją Igrzysk dr Marcin Nowak. Igrzyska te były dla nas ogromną szansą, której nie zmarnowaliśmy. Zrobiliśmy wszystko, aby nasi goście czuli się w Małopolsce dobrze. Możemy być dumni, że po raz pierwszy Igrzyska zostały zorganizowane w kraju Unii Europejskiej, co było wielkim marzeniem Prezydenta śp. Janeza Kocijančiča. Cieszą nas opinie, które otrzymujemy od Państwa, w których potwierdzacie sukces tego wydarzenia. To zasługa nas wszystkich. Dziękuję!

W swoim wystąpieniu marszałek Witold Kozłowski nawiązał także do II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem, podczas którego prezydent RP Andrzej Duda poinformował o rozpoczęciu przez Polskę starań o organizację Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku.

Polska, organizacją wielu międzynarodowych wydarzeń sportowych i tego największego – III Igrzysk Europejskich – udowodniła, że jest gotowa do podejmowania jeszcze większych wyzwań. Dlatego staję dzisiaj przed Państwem z prośbą o poparcie naszych starań w trudnym i skomplikowanym procesie podejmowania tej decyzji przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Letnie Igrzyska Olimpijskie 2036, a co za tym idzie, także Letnie Igrzyska Paraolimpijskie, byłyby pierwszymi w historii naszego kraju. Jesteśmy na to gotowi!

Podczas 52. Zgromadzenia Generalnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, wieloletni prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) Andrzej Kraśnicki został odznaczony Orderem Zasługi EOC za zasługi dla polskiego sportu i europejskiej rodziny olimpijskiej.

Warto zaznaczyć, że EOC przyznaje także Letnią Nagrodę im. Piotra Nurowskiego – wieloletniego prezesa PKOl. Tym razem statuetkę odebrało dwóch sportowców: Darja Varfolomeev z Niemiec i Kuzey Tuncelli z Turcji.

źródło: malopolska.pl


ZWRP włącza się kampanię profrekwencyjną i zachęca do wzięcia udziału w wyborach. Już 15 października ważny dzień dla Polaków!