fbpx

Marszałek Zachodniopomorskiego z wizytą na Konferencji Samorządów Uczniowskich Xu

Spotkanie Pokoleń w Teatrze Polskim w Szczecinie
Spotkanie Pokoleń w Teatrze Polskim w Szczecinie
13 listopada 2023
Sukces Pomorza Zachodniego. Trasa rowerowa wśród najlepszych w Europie
Sukces Pomorza Zachodniego. Trasa rowerowa wśród najlepszych w Europie
27 listopada 2023
Pokaż wszystkie

Marszałek Zachodniopomorskiego z wizytą na Konferencji Samorządów Uczniowskich Xu

Marszałek z wizytą na Konferencji Samorządów Uczniowskich Xu

Trzy dni wykładów, warsztatów i paneli dyskusyjnych. Udział w zajęciach prowadzonych przez wykładowców i organizacje pozarządowe, a także opracowywanie innowacyjnych pomysłów na pokonanie problemów współczesnego świata zaczynając od rozwiązywania ich w swojej szkole. Tak prezentowała się kolejna edycja Interdyscyplinarnej Konferencji Samorządów Uczniowskich Xu w Szczecinie, której organizację wspiera Pomorze Zachodnie. W piątek, 17 listopada br. młodzież odwiedził w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego marszałek Olgierd Geblewicz.

Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Samorządów Uczniowskich (Xu) odbywa się w Szczecinie po raz ósmy. Trwa trzy dni, a ostatni dzień tradycyjnie odbywa się w siedzibie Sejmiku. Głównym celem wydarzenia jest promocja i rozwój samorządności wśród młodzieży.

– Cieszę się, że przyjechaliście tutaj tak licznie i że chcecie pogłębiać swoją wiedzę w tematach dotyczących naszego życia społecznego. Zachęcam Was do tego, żebyście interesowali się tym, co jest koło Was, co dzieje się w Waszych gminach, dzielnicach. Żebyście, podobnie jak uczestniczycie w życiu samorządu uczniowskiego, uczestniczyli także w samorządach młodzieżowych, zarówno w radach miejskich jak i sejmikach. Samorząd to najpiękniejsze miejsce dla każdego, kto chce mieć wpływ na to jak wygląda jego miasto, region – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Xu jest dowodem społecznego zaangażowania młodzieży, chęci działania na rzecz szkołyi lokalnej społeczności, zainteresowania bieżącymi wydarzeniami. Młodzież pokazuje własne pomysły na funkcjonowanie nie tylko lokalnej społeczności, ale także całego państwa. W tym roku udział w konferencji wzięło ponad dwustu uczniów z całego kraju.

Spotkanie w Sejmiku Województwa było także dobrą okazją do wyróżnienia dyrekcji V LO w Szczecinie, placówki, której Samorząd Uczniowski jest inicjatorem i organizatorem konferencji Xu. Marszałek Olgierd Geblewicz wręczył dwie srebrne Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego. Otrzymały je:

  • Hanna Bartnik, nauczyciel fizyki w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie, była dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego. Organizatorka cyklicznych wykładów otwartych promujących wiedzę o mózgu dla mieszkańców województwa. Inicjatorka i założycielka Gimnazjum nr 46 z Oddziałami Dwujęzycznymi przy V LO w Szczecinie. Inicjatorka powołania patronatu PAM (obecnie PUM) na V LO oraz klas dwujęzycznych w szkole. Inicjatorka szkolno-samorządowych działań w V LO, w tym interdyscyplinarnej Konferencji Samorządów Uczniowskich. Od roku 2019 do dziś organizatorka wraz z V LO i PUM pięciu edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mózgu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych (wcześniej w latach 2015-2018, trzech edycji Zachodniopomorskiego Konkursu Wiedzy o Mózgu). Inicjatorka i współzałożycielka Stowarzyszenia „Bractwo Miłośników Piątki”.
  • Kinga Jankowska, nauczyciel języka polskiego, dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, sekretarz pięciu edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mózgu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Propagatorka ojczystego języka wśród uczniów poprzez aktywną pracę w Komitecie Okręgowym Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych. Aktywnie wspiera system egzaminów zewnętrznych jako egzaminator egzaminu maturalnego, egzaminu ósmoklasisty. Aktywny członek Stowarzyszenia „Bractwo Miłośników Piątki”.

źródło: wzp.pl