fbpx
most Siekierki
Most w Siekierkach już otwarty
17 maja 2021
podpisywanie umowy
RPOS Innowacje. Można zdobyć grant na nową usługę lub produkt
8 czerwca 2021
Pokaż wszystkie

Nowoczesny wóz dla zachodniopomorskich strażaków

strażacy i Olgierd Kustosz

Druhowie z Ochotniczej Straż Pożarnej w Grzmiące mają nowy wóz. Pojazd posłuży im do akcji ratowniczo-gaśniczych. Zakup auta był możliwy dzięki wsparciu unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. W uroczystej prezentacji auta, które odbyło się w sobotę 29 maja 2021 roku uczestniczył zachodniopomorski wicemarszałek Olgierd Kustosz.

 

Nowe auto to MAN TGM 13.290 z napędem 4×4, z pojedynczym ogumieniem na osi tylnej i silnikiem o mocy 290 KM. To pierwszy taki pojazd tzw. leśnik na podwoziu MAN wyprodukowany przez firmę MOTO TRUCK z Kielc. Wóz wyposażony jest w zbiornik wody o pojemności 3 tysięcy litrów, zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 300 litrów oraz autopompę o wydajności 2400 litrów na minutę. Ponadto samochód posiada maszt oświetleniowy z lampami typu LED, zraszacze, działko wodno-pianowe, kamerę cofania, wyciągarkę elektryczną, oświetlenie ostrzegawcze oraz sygnalizację dźwiękową marki GAMET GAM.

 

– To wyjątkowe wydarzenie, nie tylko dla OSP, ale dla wszystkich mieszkańców – mówił wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz. – Dzisiejsi strażacy OSP to także wysoko wykwalifikowani rzemieślnicy, którzy z pasją do zawodu strażaka realizują swoje zadania, nie tylko związane z niesieniem pomocy. Dołączając do stowarzyszenia jakim jest OSP, strażacy zostają cichymi bohaterami swojej społeczności lokalnej i realnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu – dodał.

 

Koszt zakupu wozu wyniósł prawie 1 mln zł. Wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 to ponad 830 tys. zł. Projekt wpisał się w założenia III Osi Priorytetowej  „Ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu”, działanie 3.4 „Adaptacja do zmian klimatu”.