Śląskie przez cały rok. Okolice Tychów i Pszczyny.
16 czerwca 2023Tańsze bilety na Local Trends dostępne do 30 czerwca
21 czerwca 2023Ministerstwo Zdrowia odniosło się do zaproponowanego organizacje z branży medycznej mechanizmu dostosowania wysokości cen świadczeń do rosnących kosztów ich udzielania. W sprawie wprowadzenia zmian apelował również Związek Województw RP.
Przypomnijmy, że organizacje z branży medycznej, w tym Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej, Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych, wraz ze Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Województw RP opracowały gotowy do wdrożenia projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Celem zmian była odpowiednia i adekwatna waloryzacja wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymują świadczeniodawcy udzielający świadczeń opieki zdrowotnej.
O przedmiotowy projekcie ustawy pisaliśmy w artykule Jak zwiększyć poziom finansowania świadczeń zdrowotnych?
W przedmiotowej sprawie wypowiedział się też Zarząd Związku Województw RP, który przyjął stanowisko popierające kierunek zmian.
Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia
W piśmie z dnia 7 czerwca 2023 roku Pan Maciej Miłkowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia wyjaśnił, że ”(…) aktualnie nie jest planowana zmiana obowiązujących przepisów w omawianym obszarze”.
Zdaniem Ministerstwa aktualne przepisy, w tym art. 31lb ust.1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 2561, ze zm.), są wystarczające. Zgodnie z przepisami Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) określa taryfę świadczeń w danym zakresie lub rodzaju po dokonaniu przez AOTMiT analizy danych określonych w art. 31lc ust. 2 tejże ustawy lub na podstawie innych dostępnych danych niezbędnych do ustalenia taryfy świadczeń oraz publikuje ją, w formie obwieszczenia, w Biuletynie Informacji Publicznej AOTMiT, po jej zatwierdzeniu przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
Ponadto ustawa z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1352), wprowadziła zmianę w ustawie o świadczeniach, poprzez dodanie art. 31ha, określającego mechanizm dotyczący przygotowywania raportu w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej oraz wydawania, na zlecenie ministra właściwego do spraw zdrowia, rekomendacji Prezesa AOTMiT w zakresie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z nadzwyczajnym wzrostem kosztów udzielania tych świadczeń.
W związku z powyższym kolejne zmiany dotyczące wyceny i finansowania świadczeń zdrowotnych nie są w opinii Ministerstwa Zdrowia konieczne.
Poniżej pełen tekst odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia:
2023.06.07 – DLF.054.28.2023 – odp. na pismo dot. inicjatywny legislacyjnej – raport art. 31ha (1)