fbpx

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na propozycje zwiększenia poziomu finansowania

Śląskie przez cały rok. Okolice Tychów i Pszczyny.
16 czerwca 2023
Tańsze bilety na Local Trends dostępne do 30 czerwca
21 czerwca 2023
Śląskie przez cały rok. Okolice Tychów i Pszczyny.
16 czerwca 2023
Tańsze bilety na Local Trends dostępne do 30 czerwca
21 czerwca 2023
Pokaż wszystkie

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na propozycje zwiększenia poziomu finansowania

Ministerstwo Zdrowia odniosło się do zaproponowanego organizacje z branży medycznej mechanizmu dostosowania wysokości cen świadczeń do rosnących kosztów ich udzielania. W sprawie wprowadzenia zmian apelował również Związek Województw RP.

Przypomnijmy, że organizacje z branży medycznej, w tym Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej, Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych, wraz ze Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Województw RP opracowały gotowy do wdrożenia projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Celem zmian była odpowiednia i adekwatna waloryzacja wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymują świadczeniodawcy udzielający świadczeń opieki zdrowotnej.

O przedmiotowy projekcie ustawy pisaliśmy w artykule Jak zwiększyć poziom finansowania świadczeń zdrowotnych?

W przedmiotowej sprawie wypowiedział się też Zarząd Związku Województw RP, który przyjął stanowisko popierające kierunek zmian. 

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

W piśmie z dnia 7 czerwca 2023 roku Pan Maciej Miłkowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia wyjaśnił, że ”(…) aktualnie nie jest planowana zmiana obowiązujących przepisów w omawianym obszarze”.

Zdaniem Ministerstwa aktualne przepisy, w tym art. 31lb ust.1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 2561, ze zm.), są wystarczające. Zgodnie z przepisami Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) określa taryfę świadczeń w danym zakresie lub rodzaju po dokonaniu przez AOTMiT analizy danych określonych w art. 31lc ust. 2 tejże ustawy lub na podstawie innych dostępnych danych niezbędnych do ustalenia taryfy świadczeń oraz publikuje ją, w formie obwieszczenia, w Biuletynie Informacji Publicznej AOTMiT, po jej zatwierdzeniu przez ministra właściwego do spraw zdrowia.

Ponadto ustawa z dnia 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1352), wprowadziła zmianę w ustawie o świadczeniach, poprzez dodanie art. 31ha, określającego mechanizm dotyczący przygotowywania raportu w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej oraz wydawania, na zlecenie ministra właściwego do spraw zdrowia, rekomendacji Prezesa AOTMiT w zakresie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z nadzwyczajnym wzrostem kosztów udzielania tych świadczeń.

W związku z powyższym kolejne zmiany dotyczące wyceny i finansowania świadczeń zdrowotnych nie są w opinii Ministerstwa Zdrowia konieczne.

Poniżej pełen tekst odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia: 

2023.06.07 – DLF.054.28.2023 – odp. na pismo dot. inicjatywny legislacyjnej – raport art. 31ha (1)