fbpx

Opolskie. Lokalne Grupy Działania wpływają na atrakcyjność życia na wsi

Opolskie na rowery. Podsumowanie projektu
13 grudnia 2022
Opolskie dba o bezpieczeństwo na drogach
3 stycznia 2023
Pokaż wszystkie

Opolskie. Lokalne Grupy Działania wpływają na atrakcyjność życia na wsi

Lokalne Grupy Działania na spotkaniu w Mosznej podsumowały 2022 rok. Dzięki nim życie na wsiach staje się atrakcyjniejsze. Tworzone są dodatkowe szlaki turystyczne oraz rozwijają się małe przedsiębiorstwa. Przed nimi nowe wyzwania.

Antoni Konopka członek zarządu województwa opolskiego zapowiada, że od przyszłego roku całe region zostanie objęty działalnością Lokalnych Grup Działania. Obecnie powstają lokalne strategie rozwoju. – Nie do przecenienia jest to, co dzieje się w ramach ich działalności. To jest produkt lokalny, nawiązanie do tradycji, historii i regionu. Rozwijają się przedsiębiorcy, udoskonalane są atrakcje turystyczne. Chcemy integrować i stawiać na opolską wieś, która jest sama w sobie marką – mówi Antoni Konopka.

 

Marcin Oszańca, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWO wylicza, że od 2014 roku udało się podpisać 1030 umów na 338 milionów złotych. Utworzono 550 miejsc pracy, powstało 270 nowych firm,  wybudowano 41 świetlic, poprawiono infrastrukturę przez ułożenie 27 kilometrów wodociągów i 168 kilometrów kanalizacji. – Lokalne Grupy Działania oprócz dystrybucji pieniędzy na inicjatywy w ramach LEADER-a, uczestniczyły w projektach współpracy, projektach grantowych, konkursach samorządu województwa, realizowały również swoje projekty własne. Dzięki nim możemy dotrzeć do szerokiego grona mieszkańców. Realizujemy politykę wzrostu jakości życia na wsi – dodaje.

 

Lokalne Grupy Działania mają za sobą realizację strategii rozwoju i są już na etapie ostatnich rozliczeń. O swoich osiągnięciach mówi Ewa Rosińska, szefowa LGD Brzesko-Oławskiej Wsi Historycznej: – W ramach tego dokumentu udzielaliśmy dotacji i grantów na różne działania na obszarach wiejskich. Sprawdziły się projekty grantowe. Przyszłość, to praca nad nową strategią rozwoju – dodaje.

 

– Podsumowaliśmy dotychczasową działalność. Zaprosiliśmy 400 mieszkańców obszarów wiejskich do naszej oceny i otrzymaliśmy 4+. Chcemy dawać szanse do realizacji marzeń. W tym roku wspieraliśmy małe, często jednoosobowe firmy. Powstało wiele kawiarni  i miejsc, gdzie można spędzać wolny czas. Stawiamy na turystykę – mówi z kolei Jadwiga Wójciak, prezes LGD Partnerstwa Borów Niemodlińskich.

 

– Aby pokazać mieszkańcom i turystom nasz teren, odnawiamy i przygotowujemy trasy questowe – mówi Kraina Mrozek z LGD Kraina Dinozaurów. – Pokonując trasy przebiegające przez różne miejscowości napotykamy na pytania. Dopiero poprawna odpowiedź pozwala na otwarcie szkatułki z kłódką, która  znajduje się na końcu każdej z nich. W środku znajduje się nagroda – opowiada.

 

Elżbieta Harhura z LGD Nyskie Księstwo Jezior i Gór najbardziej cieszy się z otwartego w tym roku Centrum Produktu Lokalnego. – Otworzyliśmy to centrum 2 września. Poszerzamy naszą ofertę. Chcemy, aby produkt lokalny był znany nie tylko w okolicach Nysy, ale w całym województwie i Polsce. Mamy pracownię czekolady, która cieszy się dużą popularnością – dodaje.

 

Natalia Grześkowicz ze Stowarzyszenia LGD Stobrawski Zielony Szlak stawia na walory turystyczne. – Utworzyliśmy 15 szlaków pieszo-rowerowych na bazie mitów i podań. Możemy dzięki nim pokonać ponad 180 kilometrów po terenach Stobrawskiego Szlaku, a na nim znajdują się różne atrakcje turystyczne, np. Zalew Michalice czy zamek Bożejów w gminie Murów – mówi Natalia Grześkowicz.