fbpx
O deinstytucjonalizacji opieki całkowitej nad dziećmi i młodzieżą w Łódzkiem
22 grudnia 2021
Łódzkie wspiera sport
17 stycznia 2022

Orszaki Trzech Króli przeszły przez wiele miast i miasteczek regionu łódzkiego. Do korowodu kolędników, który przemierzył ulicę Piotrkowską w Łodzi przyłączył się marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Święto Trzech Króli organizowane przez Archidiecezję Łódzką to nie tylko efektowny Orszak, ale też pomoc. W tym roku wierni zbierali gry planszowe, zabawki edukacyjne i drobny sprzęt sportowy dla blisko 2 000 dzieci z łódzkich rodzin zastępczych i domów dziecka. Z kolei tegoroczna internetowa akcja kolędnicza pod nazwą #OrszakdlaAfryki challenge miała na celu zebranie pieniędzy potrzebnych na wyposażenie szkoły w Nairobi w Kenii.

Wspaniałą atrakcją tego wydarzenia był finałowy koncert kolęd zespołu Zakopower.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego był w tym roku partnerem kilku wydarzeń zorganizowanych z okazji Święta Trzech Króli w miastach i mniejszych miejscowościach Łódzkiego. Choćby w Łaniętach w powiecie kutnowskim, gdzie mieszkańcy spotkali się przy siedzibie tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich, po czym uroczyście przeszli do kościoła parafialnego pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, by złożyć dary Nowonarodzonemu. W wydarzeniu w Łaniętach samorząd województwa reprezentował Robert Baryła, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.

Siódmy już raz – dzięki katolickim parafiom – Orszak Trzech Króli mógł odbyć się w Zduńskiej Woli. Po mszach świętych wierni przemaszerowali z parafii św. Antoniego ulicami miasta. Wszystkie orszaki połączyły się u zbiegu ulic Łaskiej i Piwnej, po czym przeszły na teren Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, gdzie kolędowano wspólnie z zespołem Pierwszy Dzień Tygodnia. Tradycyjnie przy okazji zduńskowolskiego Orszaku zbierano pieniądze dla dzieci z Domu Samotnej Matki Caritas Diecezji Włocławskiej w Ciechocinku.

Swój Orszak zorganizowała parafia św. Wojciecha w Burzeninie, tam – czyli w powiecie sieradzkim – samorząd województwa reprezentował Andrzej Górczyński, członek ZWŁ.

Z kolei organizatorem 10. jubileuszowej edycji Orszaku Trzech Króli w Tomaszowie Mazowieckim byli Fundacja „N.S.J.-Rodzina”, parafia NSJ i Fundacja „Orszak Trzech Króli”. Wydarzenie rozpoczęło się od wspólnego śpiewania kolęd na scenie przy stajence w parafii NSJ przy ul. Spalskiej/Popiełuszki. Potem trzy orszaki wyruszyły z parafii św. Jadwigi, NMP Królowej Polski i św. Rodziny z ul. Niskiej, by spotkać się przy żywej szopce parafii NSJ i złożyć pokłon Narodzonemu Dzieciątku. Do tomaszowskiego orszaku dołączyli wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba i radna Sejmiku WŁ Ewa Wendrowska. Wydarzenie uświetnił koncert scholi Hosanna. Rozstrzygnięto też konkursy na najpiękniejszą szopkę i gwiazdę betlejemską. Później koncert dała grupa Lovers Gypsy Jazz.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli w Sieradzu był 6. edycją tego wydarzenia. Wierni spotkali się na placu przy kościele NSJ, potem weszli do świątyni, gdzie Trzej Królowie pokłonili się Jezusowi. Po mszy przygotowano słodki poczęstunek dla uczestników Orszaku.

 

Źródło i foto: www.lodzkie.pl