fbpx

PARP. Są pieniądze na innowacje dla JST

szklanka wody
Ankieta na temat wody
18 stycznia 2021
euro
Fundusze Europejskie. Ruszają konsultacje społeczne Umowy Partnerstwa
19 stycznia 2021
Pokaż wszystkie

PARP. Są pieniądze na innowacje dla JST

grafika

Do 28 stycznia br. można składać wnioski w pilotażowym programie GovTech inno_Lab, prowadzonym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Wybrani w konkursie operatorzy będą aktywizować samorządy w całej Polsce do współpracy ze startupami. Operator może dostać nawet 2,5 mln zł na realizację projektu w zakresie podnoszenia kompetencji administracji samorządowej we wdrażaniu innowacji. Do udziału mogą zgłaszać się podmioty gospodarcze prowadzące działalność na rzecz rozwoju gospodarczego lub innowacyjności, które dysponują doświadczeniem zarówno we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, jak i startupami.

GovTech inno_LAB to pilotażowy program wspierający jednostki samorządy terytorialnego (JST) w zamawianiu dostaw i usług opartych o nowe technologie – ukierunkowany jest na poprawę funkcjonowania administracji publicznej w tym obszarze.

Samorządy zakwalifikowane do programu, z pomocą wybranych przez PARP operatorów, będą identyfikować kluczowe z ich punktu widzenia wyzwania oraz diagnozować własne potrzeby technologiczne. Wszystko po to, aby dobrze zaprojektowane, nowoczesne rozwiązania informatyczne oraz technologie oferowane przez startupy w coraz większym stopniu służyły lokalnym społecznościom.

Wyzwania samorządów mogą dotyczyć sfery organizacji wewnętrznej, np. zapewnienia cyberbezpieczeństwa lub dostarczania usług publicznych: transportowych, opieki zdrowotnej, mediów, obsługi urzędowej itp. Wybrani przez PARP operatorzy pomogą samorządowcom zidentyfikować właściwe warianty i parametry rozwiązania, ułatwią organizację dialogu technicznego ze startupami, a finalnie przeprowadzą samorządy przez konkursowy proces wyłaniania najlepszej rynkowej oferty.

Oczekiwanym efektem jest trwałe podniesienie kompetencji administracji samorządowej w zakresie wdrażania innowacji, usprawnienie dialogu między JST a innowatorami oraz wdrożenia przełomowych rozwiązań poprawiających warunki życia obywateli lub efektywność działania samorządów.

Wymogiem dla operatorów chcących zarządzać pilotażowym programem jest opracowanie efektywnej, spójnej koncepcji programu podnoszenia kompetencji JST oraz dysponowanie właściwym doświadczeniem tak we współpracy z JST, jak i ze startupami. Niezbędnym atutem będą kompetencje oraz doświadczenie zespołu w obszarze postępowań prawa zamówień publicznych.

Pilotaż GovTech inno_LAB organizowany jest przez PARP w ramach inicjatywy GovTech Polska, realizowanej pod patronatem Prezesa Rady Ministrów dla instytucji z rządowej i samorządowej administracji publicznej, którego celem jest angażowanie technologicznych spółek do współpracy z instytucjami publicznymi.

Więcej informacji na stronie:

Inno_lab – GovTech Polska – Portal Gov.pl (www.gov.pl)