fbpx

Pierwsze w tym roku umowy dla organizacji sportowych i kolejne konkursy w Opolskiem

Dla mieszkańców opolskich wsi
17 stycznia 2022
Rehabilitacja pocovidowa – poszukiwani realizatorzy projektu w Opolskiem
14 lutego 2022
Pokaż wszystkie

Pierwsze w tym roku umowy dla organizacji sportowych i kolejne konkursy w Opolskiem

Aż 2 miliony 600 tysięcy złotych otrzymały duże organizacje sportowe na działania związane ze współpracą interdyscyplinarną środowisk sportowych w regionie. To o 300 tysięcy zł więcej niż w roku ubiegłym. Zarząd województwa opolskiego ogłosił też kolejne konkursy, w których do podziału jest ponad 3 miliony złotych.

Te już rozdysponowane przez zarząd województwa pieniądze będą przeznaczone na sport akademicki, szkolny i organizację sportu w Wojewódzkim Zrzeszeniu Ludowych Zespołów Sportowych.  Jak podkreśla marszałek Andrzej Buła, w tym roku było do podziału więcej pieniędzy niż rok temu. – To nasze konsekwentne działanie, by w każdym kolejnym roku móc wygospodarować więcej pieniędzy dla organizacji pozarządowych niż dotychczas. W czasie pandemii również nie zwalniamy tempa  – mówi.

Dbamy o rozwój sportowy dzieci i młodzieży

W rozstrzygniętym właśnie konkursie realizowane będą cztery zadania. Dwa z nich koordynować będzie Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe. Na „Opolskie Biuro Sportu” WZ LZS otrzymało 1 750 000 zł (o 220 000 zł więcej niż w roku ubiegłym). To pieniądze m.in. na szkolenie młodzieży uzdolnionej sportowo, w tym szkolenie młodzieży w sekcjach sportowych; organizację zawodów oraz wykonywanie zadań Wojewódzkiego Koordynatora Sportu. Zadanie  „Łączy nas sport” zostało dofinansowane kwotą 300 000 zł (o 40 000 zł więcej niż w roku ubiegłym), która będzie przeznaczona na organizację imprez masowych na terenach wiejskich w województwie opolskim, w tym imprez o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i wojewódzkim, wyjazdy zawodników klubów LKS i LZS Opolszczyzny na zawody ogólnopolskie środowisk sportowych LZS.

Akademicki Związek Sportowy Klub Uczelniany Politechniki Opolskiej otrzymał 400 000 zł (o 40 000 zł więcej niż w roku ubiegłym) na upowszechnianie kultury fizycznej w środowisku akademickim Opolszczyzny. Pieniądze pozwolą na udział w imprezach sportowych rangi mistrzostw Polski, Europy i świata, organizację zawodów sportowych dla środowiska akademickiego Polski oraz społeczności województwa opolskiego, zabezpieczenie szkolenia sportowego i warunków treningowych.

Pieniądze trafią także do Szkolnego Związku Sportowego Opolskie, który będzie organizował szkolne rozgrywki wojewódzkie w ramach ogólnopolskiego współzawodnictwa sportowego szkół. 150 000 zł pozwoli na  organizację, koordynację oraz przeprowadzenie szkolnych rozgrywek mistrzostw województwa w 14 dyscyplinach sportowych dzieci i młodzieży wszystkich typów szkół z podziałem na Igrzyska Dzieci ( I – VI klasa szkoły podstawowej), Igrzyska Młodzieży Szkolnej (VII i VIII klasa szkoły podstawowej), Licealiadę (szkoły ponadpodstawowe).

Kolejne konkursy już ogłoszone

Zarząd województwa ogłosił właśnie kolejne konkursy dla organizacji i klubów sportowych. Do podziału jest w sumie 3 miliony 100 tysięcy złotych.

– Chcemy ogłaszać te konkursy jak najszybciej, żeby jak najwięcej czasu dać organizacjom na realizację zadań, które muszą się zakończyć z końcem roku – mówi wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

Jak wymienia wicemarszałek, na wspieranie drużyn gier zespołowych i sportów motorowych uczestniczących w rozgrywkach sportowych na poziomie ponadregionalnym jest w tym roku 1 400 000 zł.

– To więcej o 200 tysięcy złotych niż w ubiegłym roku. A w staraniach o pieniądze będą się liczyć m.in. ranga zawodów, poziom sportowy, klasa rozgrywkowa i pozycja w lidze w ramach realizowanego zadania – informuje Zbigniew Kubalańca.

Również 1 400 000 zł zarząd województwa przeznaczył na konkurs dotyczący liderów systemu sportu młodzieżowego i najważniejsze wydarzenia sportowe. To także kwota większa o 200 tysięcy złotych od tej ubiegłorocznej.

I wreszcie 300 000 zł jest na konkurs na tzw. fundusze centralne, czyli zadania realizowane w ramach programów ogólnopolskich. Dla przypomnienia – w ubiegłych latach pieniądze te pozwoliły m.in. na realizację programów szkółek kolarskich, nauki pływania, lekkoatletyki dla każdego oraz nauki badmintona.

Oferty we wszystkich ogłoszonych konkursach należy składać do 18 lutego 2022 r. Wszelkie szczegóły dostępne są na stronie www.opolskie.pl w zakładce „Otwarte konkursy ofert”.