fbpx
samolot
O przyszłości regionalnych portów lotniczych
26 kwietnia 2021
mikrofon
Kongres 590 w Warszawie i Jasionce
7 maja 2021
Pokaż wszystkie

Podkarpackie. Szanse na środki z KPO

pieniądze

Polska i Podkarpacie mają szansę na największe w historii Unii Europejskiej środki – ok. 770 mld zł, z czego kilkadziesiąt miliardów dla regionu. Właśnie o tym mówili 28 kwietnia br. podczas konferencji prasowej wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa Władysław Ortyl oraz p.o. prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak.

Marszałek mówił o tym, że Zarząd Województwa do KPO zgłosił 71 projektów o wartości ponad 29 mld złotych oraz przypomniał, że po wstępnej weryfikacji projektu KPO uwzględnionych zostało 18 projektów województwa podkarpackiego, na łączną kwotę ponad 6,5 mld złotych. To projekty dotyczące podmiotów leczniczych, uzdrowisk, linii kolejowych, taboru kolejowego, termomodernizacji budynków. Częściowo w inwestycje wskazane w projekcie KPO wpisuje się 9 kolejnych projektów województwa podkarpackiego z obszarów zdrowia oraz projektów badawczych i innowacyjnych.

 

– Musimy być tak przygotowani, aby projekty które będą realizowane wpływały na rozwój kraju i regionu, na rozwój odporności naszej gospodarki, tak aby ewentualne kolejne kryzysy nie dewastowały naszego życia gospodarczego – podkreślał marszałek Ortyl, dodając, że w środkach tych widzi szansę na budowę szpitala uniwersyteckiego oraz Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dzieci.

 

Do tego programu będą mogły aplikować samorządy różnych szczebli, ale także przedsiębiorczy i uczelnie.

Środki z UE są impulsem rozwojowym dla wszystkich regionów w Polsce. Na Podkarpacie tylko w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, trafiło ponad 2 miliardy 114 mln euro.  Do tej pory dzięki środkom unijnym  z różnych programów rozbudowane zostało Podkarpackie Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie, zrealizowano  inwestycje w zakresie budowy drogi ekspresowej S19 na północ od Rzeszowa oraz prace remontowo-konserwatorskie na Zamku w Łańcucie.

Korzyści ze środków europejskich są bardzo realne. Pieniądze przeznaczane są na budowę dróg i autostrad, modernizację kolei, rozbudowę infrastruktury ochrony środowiska i energetycznej, dopłaty bezpośrednie dla rolników, wsparcie dla parków technologicznych i laboratoriów naukowych, rozwój infrastruktury społecznej, służby zdrowia, szkół, ośrodków naukowych i uczelni oraz kultury, sportu, rekreacji i turystyki.

Źródło: podkarpackie.pl