fbpx
pieniądze
Podkarpackie. Szanse na środki z KPO
30 kwietnia 2021
Co da regionom Strategia dla Karpat
14 maja 2021

O znaczeniu trasy Via Capatia, budowaniu marki regionu, innowacjach i przyszłości lotnictwa, można było usłyszeć podczas tegorocznej odsłony Kongresu 590. To jedno z najważniejszych przedsięwzięć gospodarczych w naszym kraju, które w tym roku ze względu na obostrzenia sanitarne odbyło się w formule hybrydowej.

Podkarpackie studio kongresu zostało zorganizowane w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w podrzeszowskiej Jasionce, skąd transmitowano całe wydarzenie w mediach społecznościowych. Udział w debatach wzięli między innymi marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz wicemarszałek tego regionu, Piotr Pilch.

Marszałek Władysław Ortyl mówił, że ważne jest kontynuowanie idei Kongresu, która niezmiennie jest związana z Podkarpaciem:

– Dziś, spotykamy się na piątej, jubileuszowej edycji Kongresu 590, który został zorganizowany w formule hybrydowej. Chcielibyśmy, aby już kolejne kongresy miały ten normalny wymiar i myślę, że do tego dojdzie. Dziś, w tej wersji podkarpackiej, tu – w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w podrzeszowskiej Jasionce gdzie kongres gościł już czterokrotnie, odbywają się panele, w których udział biorą nasi goście, w tym eksperci. Myślę, że to ważne, aby ta idea kongresu, która tu od lat się realizuje trwała – powiedział marszałek.

Potencjał Podkarpacia buduje się na wielu płaszczyznach. Podkreśla się, że region Południowo-Wschodniej Polski w ciągu ostatnich lat odrobił lekcję zarówno z innowacyjności, jak i z przedsiębiorczości. Jak buduje się markę Podkarpacia przez pryzmat inteligentnych specjalizacji mówił podczas jednego z paneli dyskusyjnych marszałek Władysław Ortyl:

– Promowanie regionu jest zadaniem ważnym dla Samorządu Województwa Podkarpackiego. W tym celu wykorzystujemy nasze inteligentne specjalizacje, czyli takie sztandarowe projekty i działania z dziedziny lotnictwa, kosmonautyki, motoryzacji, informatyki, ale również z dziedziny związanej z  jakością życia. Myślę, że dziś, w czasach pandemii warto też o tych branżach mówić, bo wydawałoby się, że taka inteligentna specjalizacja, jaką jest lotnictwo nie jest podatna na różnego rodzaju zakłócenia, a tak się właśnie w tej chwili dzieje. Lotnictwo obecnie wymaga wsparcia i ma najwięcej wyzwań. Myślę, że ten Kongres przyczyni się do promowania naszej marki, w tym lotnictwa, ale także będzie pokazywał problemy, z jakimi obecnie boryka się ta branża – mówił marszałek Władysław Ortyl.

O znaczeniu Krajowego Planu Odbudowy oraz możliwościach dla naszego regionu, jakie się z nim wiążą, mówiła łącząca się on-line z uczestnikami Kongresu, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej:

– Krajowy Plan Odbudowy to reformy i inwestycje, które są możliwe do zrealizowania do końca sierpnia 2026 roku i mają przełożyć się na wzrost gospodarczy i zwiększenie zatrudnienia. W ramach tego planu Polska może liczyć na 58 mld euro. Inteligentne specjalizacje stanowią temat przewodni we wszystkich komponentach Krajowego Planu Odbudowy. Pieniądze te umożliwią inwestycje związane z przetwórstwem rolno-spożywczym, transformacją w obszarach kluczowych czyli przemysłem 4.0 oraz transferem wiedzy – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Udział w panelu poświęconemu marce regionu wzięli także: Marek Bajdak – pełniący funkcję Prezydenta Rzeszowa, Ryszard Jania – prezes Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego, Agnieszka Pieniążek z ProCarpathia oraz Michał Pilecki z POLSA Rzeszów.

Via Carpatia to droga będąca nowoczesnym szlakiem handlowym, która połączy Europę Środkowo-Wschodnią na linii: Północ – Południe i będzie przebiegać od Litwy do Grecji. To właśnie znaczeniu tej trasy w rozwoju Polski Wschodniej był poświęcony jeden z paneli dyskusyjnych, w którym udział wzięli: Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury, Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, Artur Kosicki – Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Piotr Pilch – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

Wicemarszałek Piotr Pilch mówił, jak ważna jest to droga dla naszego województwa. Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury mówił między innymi o pracach związanych z budową trasy S19 oraz jej przebiegiem.

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski również zwracał uwagę, że to droga o olbrzymim znaczeniu dla regionów Polski Wschodniej.

źródło: www.podkarpackie.pl