fbpx

Podlaskie szpitale z większym finansowaniem

Mistrz olimpijski z wizytą w podlaskim urzędzie marszałkowskim
9 września 2021
Inwestycje samorządowe 2018-2020. Podlaskie najlepsze
8 października 2021
Pokaż wszystkie

Podlaskie szpitale z większym finansowaniem

Wyższy ryczałt dla 22 placówek zdrowotnych z regionu i brak limitowania w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej to tematy konferencji z udziałem Artura Kosickiego – marszałka województwa, Adama Andruszkiewicza – sekretarza stanu w kancelarii premiera, Macieja Olesińskiego – dyrektora podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) oraz Cezarego Nowosielskiego – dyrektora szpitala wojewódzkiego w Białymstoku, gdzie 20 września br. odbyło się spotkanie.

– Jako Zarząd Województwa Podlaskiego jesteśmy powołani po to, by zabezpieczać środki finansowe na nakłady ambulatoryjne w instytucjach ochrony zdrowia. Te dodatkowe pieniądze dla naszych ośrodków medycznych są niezwykle potrzebne. Dzięki nim zwiększy się liczba i jakość usług medycznych. Będziemy mogli jeszcze lepiej dbać o zdrowie naszych mieszkańców – mówił Artur Kosicki, marszałek województwa.

Jeśli chodzi o zwiększone dofinansowanie na ryczałty PSZ (podstawowego szpitalnego zabezpieczenia) w skali kraju, w ciągu pół roku będzie to 730 mln zł, z czego do naszego regionu trafią 24 mln zł. Pierwsza transza pieniędzy zostanie zaksięgowana już w październiku. W Podlaskiem z dodatkowej puli skorzystają 22 placówki.

– Te środki są bardzo potrzebne dla naszych jednostek zdrowotnych. Większe finansowanie przyczyni się do wzrostu jakości leczenia, poprawy sytuacji pacjentów i świadczonych usług – wyjaśniał minister Adam Andruszkiewicz. – W przyszłym roku będzie to kwota większa o 50 mln zł dla całego regionu, o co zabiegaliśmy wspólnie z marszałkiem Arturem Kosickim.

Jak dodał, obszar ochrony zdrowia jest jednym z fundamentalnych w rządowym programie „Polski Ład”.

Większa dostępność i szersza opieka medyczna

I tak za drugie półrocze 2021 r. szpital wojewódzki w Białymstoku otrzyma niemal 3 mln zł zwrotu, 1,9 mln zł – szpital wojewódzki w Łomży, w Suwałkach – 1,7 mln zł. To niebagatelne wsparcie dla tych placówek.

Maciej Olesiński, dyrektor podlaskiego oddziału NFZ, zwrócił uwagę na umiejętności kadry zarządzającej w kwestii wykorzystywania możliwości, jakie oferuje rząd w tym zakresie.

Zaznaczył też, że ryczałt jest częścią źródeł finansowania szpitali, jeśli chodzi o NFZ. Dochodzą jeszcze specjalistyczne świadczenia nielimitowane.

Zwiększenie finansowania dla ośrodków medycznych docenił Cezary Nowosielski, dyrektor „Śniadecji”.

– Są to duże pieniądze dla naszego szpitala, bo niemal 3 mln zł w tym i 6 mln zł w przyszłym roku. Jeśli chodzi o nielimitowane świadczenia, to jest to ruch w bardzo dobrym kierunku, bo możemy przyjmować więcej pacjentów – mówił. – Efekty widać już w tej chwili – przed pandemią szpital przyjmował około 100 tys. pacjentów rocznie i powoli obserwujemy powrót do tego stanu rzeczy.

Dla średniej wielkości szpitala powiatowego II stopnia PSZ wzrost ryczałtu oznacza dodatkowo ponad 1,5 mln zł w perspektywie pół roku. Z kolei średniej wielkości szpital powiatowy I stopnia PSZ otrzyma dzięki wyższemu ryczałtowi ponad 600 tys. zł  więcej na II półrocze 2021 r.

źródło i foto: www.wrotapodlasia.pl