Marszałek województwa podkarpackiego prosi o solidarność
20 listopada 2020Wiemy, kto zwyciężył w konkursie „Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia”
4 grudnia 2020– Polskie przewodnictwo w Konwencji Karpackiej jest wielką szansą na jeszcze bardziej wyraziste zaakcentowanie tego, jak wiele możemy zdziałać wspólnie, w ramach onadnarodowych ram współpracy oraz jak ważny będzie udział w tym porozumieniu Unii Europejskiej – powiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl w czasie posiedzenia Konferencji Stron Konwencji Karpackiej. Obrady gromadzące przedstawicieli rządów siedmiu krajów, polityków, samorządowców, ekspertów, przedstawicieli wielu instytucji i stowarzyszeń europejskich odbyły się zdalnie.
Konwencja Karpacka to wielostronne porozumienie, zawarte dla ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju regionu Karpat. Podpisana w 2003 roku przez siedem państw, należące do UE Czechy, Węgry, Polskę, Rumunię i Słowację oraz znajdujące się poza UE – Serbię i Ukrainę, weszła w życie w 2006 roku. Jednoczy ona tzw. kraje karpackie w ramach partnerstwa, tworząc ramy współpracy oraz dając szansę integracji polityki w wielu dziedzinach. Jest ona fundamentem dla opracowywania i wdrażania ponadnarodowych strategii, programów i projektów na rzecz ochrony i zrównoważonego rozwoju regionu.
Gospodarzem 6. Posiedzenia Konferencji Stron Konwencji było polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Konferencja Stron czyli COP jest najwyższym i jednocześnie głównym organem decyzyjnym Konwencji Karpackiej, reprezentowanym przez wszystkie jej strony. To COP przyjmuje protokoły tematyczne do Konwencji, programy pracy i budżet na kolejne lata, ma też nadzór nad wdrażaniem Konwencji. Decyzje Konferencji Stron podejmowane są jednomyślnie, a porozumienie osiągane jest drogą negocjacji. Sama Konferencja odbywa się raz na trzy lata. Tym razem jej gospodarzem byli Polacy, bo to właśnie nasz kraj przejmuje prezydencję w Konwencji Karpackiej.
Źródło i foto: umwp.podkarpackie.pl