fbpx

Powiat Bieszczadzki i Samorząd Województwa Podkarpackiego zacieśniają współpracę

Władysław Ortyl po raz czwarty marszałkiem województwa podkarpackiego
Władysław Ortyl po raz czwarty marszałkiem województwa podkarpackiego
14 maja 2024
Mistrzostwa Polski w Szachach rozpoczęte w Rzeszowie
Mistrzostwa Polski w Szachach rozpoczęte w Rzeszowie
26 maja 2024
Pokaż wszystkie

Powiat Bieszczadzki i Samorząd Województwa Podkarpackiego zacieśniają współpracę

Powiat Bieszczadzki i Samorząd Województwa Podkarpackiego zacieśniają współpracę

Pogłębienie współpracy w sferze kulturyi ochrony zdrowia – na takie tematy rozmawiali w Ustrzykach Dolnych marszałek Władysław Ortyl i Starosta Powiatu Bieszczadzkiego, Marek Andruch. W spotkaniu uczestniczyli także Członkowie Zarządu Województwa Podkarpackiego: wicemarszałkowie Piotr Pilch oraz Karol Ożóg, a także Małgorzata Jarosińska-Jedynak i Anna Huk, które są członami zarządu. Obecni byli również przedstawiciele powiatu bieszczadzkiego. Pierwsze decyzje o wspólnych działaniach już zapadły.

Współpraca w obszarze kultury ma się odbywać w oparciu o powstałe w Ustrzykach Dolnych Bieszczadzkie Centrum Dziedzictwa Kulturowego „Fanto”. To nowoczesny obiekt, którymieści się w zmodernizowanej zabytkowej rafinerii. Z propozycją realizacji w nim wspólnych wydarzeń o charakterze kulturalnym i edukacyjnym, które będą formową promocji, a zarazem ochrony dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Bieszczad, wyszedł starosta Marek Andruch.

Dzięki wspólnym inicjatywom w sferze kultury z tak dużym partnerem, jakim jest samorząd województwa, to centrum pozwoli nam pobudzić turystycznie i kulturowo powiat bieszczadzki oraz całe Bieszczady, a to z kolei wzmocni lokalną społeczność i uruchomi gospodarcze przedsięwzięcia – mówił starosta Marek Andruch.

Marszałek Władysław Ortyl powiedział, że samorząd województwa jest zainteresowany wspólnymi projektami w Centrum Dziedzictwa Kulturowego „Fanto”, które mogą być realizowane głównie przez samorządowe jednostki kultury, takie jak Filharmonia Podkarpacka czy Teatr im. Wandy Siemaszkowej.

Centrum „Fanto” ma olbrzymi potencjał, który trzeba zagospodarować, z korzyścią dla rozwoju tej części Podkarpacia, dlatego jesteśmy zainteresowani współpracą w tym zakresie i zapewniam, że chcemy lokować tu różnego rodzaju wydarzenia, oczywiście z naszym zaangażowaniem finansowym – zadeklarował w Ustrzykach Dolnych marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek poinformował, że Filharmonia Podkarpacka, która dała już koncert w Centrum „Fanto”, 6 kwietnia, planuje już kolejne występy. Władysław Ortyl przekazał też, że w obiekcie będzie również gościć Scena Wędrowna Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Zaś na sierpień Departament Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej planuje w „Fanto” Festiwal Produktów Podkarpackich, który będzie połączony z promocją enoturystyki.

Dodatkowo – jak przekazał marszałek – Bieszczadzkie Centrum Dziedzictwa Kulturowego „Fanto” ma szansę pozyskać na dalszy rozwój środki unijne z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, gdyż projekt został ujęty w FEP-ie jako jedno z przedsięwzięć priorytetowych. Szacunkowa wartość dofinansowania dla tego projektu zapisana w Kontrakcie Programowym to ponad 11 mln euro. Powiat Bieszczadzki, jako lider przedsięwzięcia będzie mógł się ubiegać o dofinansowanie w ramach procedury konkursowej.

Podczas spotkania rozpoczęto również rozmowy na temat optymalizacji modelu usług zdrowotnych dla mieszkańców Bieszczad oraz turystów odwiedzających region.

Ochrona zdrowia wpisuje się w naszą inteligentną specjalizację „Jakość życia”, dlatego chcemy rozmawiać z powiatem bieszczadzkim o współpracy w tym zakresie – zapewnia marszałek Władysław Ortyl.

podkarpackie.pl