fbpx

Samorząd Województwa Lubelskiego wspiera chirurgię robotyczną

Kontrakt Programowy Województwa Lubelskiego
9 grudnia 2021
Spotkanie Grupy wspierającej prace nad przygotowaniem Funduszy Europejskich dla Lubelskiego
23 grudnia 2021
Kontrakt Programowy Województwa Lubelskiego
9 grudnia 2021
Spotkanie Grupy wspierającej prace nad przygotowaniem Funduszy Europejskich dla Lubelskiego
23 grudnia 2021
Pokaż wszystkie

Samorząd Województwa Lubelskiego wspiera chirurgię robotyczną

Samorząd Województwa Lubelskiego wsparł starania Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie i przekaże 15 mln złotych na zakup systemu chirurgii robotycznej da Vinci. Realizacja tej decyzji umożliwi skok jakościowy w terapii wielu schorzeń i to nie tylko w szpitalu przy al. Kraśnickiej, ale także w innych placówkach służby zdrowia w województwie.

Robot da Vinci został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną, z bardzo dużą precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, kardiologicznych i laryngologicznych. Szczególnie istotne jest używanie robota w operacyjnych procedurach dotyczących leczenia płuc, prostaty, trzonu macicy i okrężnicy. Obecnie w asyście robotów przeprowadza się ok. 170 typów zabiegów chirurgicznych.

Systemy robotyczne używane są z powodzeniem w szpitalach na całym świecie, w Polsce dopiero od niedawna, ze względu na ograniczenia w dostępie do technologii i wysoką cenę. Do tej pory w Lubelskim żaden szpital nie dysponował takim urządzeniem, choć od czasu do czasu, w placówkach odbywały się prezentacje i szkolenia z udziałem tego wysokospecjalistycznego urządzenia.

– Cieszę się, że szpital wojewódzki wzbogaci się o tak innowacyjny sprzęt. Zależy nam, aby mieszkańcy Lubelszczyzny mieli dostęp do leczenia na światowym poziomie i mogli tu na miejscu, korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań jakie oferuje medycyna  – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Szpital przy al. Kraśnickiej ogłosił już przetarg na zakup systemu chirurgii robotycznej. Przewiduje się, że urządzenie trafi do placówki już w pierwszym kwartale 2022 roku.

 

– Zyskają wszyscy. Pacjenci, bo zastosowanie robota oznacza wykonywanie zabiegów z niespotykaną dotąd precyzją, a co za tym idzie dokładnością. W konsekwencji, technika chirurgii małoinwazyjnej pozwoli na skuteczniejsze i krótsze zabiegi niż tradycyjne metody, zmniejszenie ilości powikłań, ograniczenie dolegliwości bólowych, szybszy powrót do sprawności fizycznej i krótszy pobyt w samym szpitalu. Z kolej wprowadzenie technologii w postaci robota na blok operacyjny stwarza możliwości rewolucyjnej zmiany w sposobie kształcenia samych lekarzy – dodaje Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

 

Urządzenie składa się z kilku części: konsoli chirurgicznej, odpowiadającej za sterowanie i robota właściwego, mającego kilka ramion. Każdy ruch dłoni, palców operatora przenoszony jest na końcówki narzędzia chirurgicznego, co czyni je wyjątkowo precyzyjnym i jednocześnie delikatnym.

 

– To świetna i długo oczekiwana wiadomość dla lubelskiej służby zdrowia. Uzyskujemy dostęp do najnowocześniejszej technologii, która będzie dla nas wsparciem w leczeniu pacjentów. Robot da Vinci to najlepsze co w XXI wieku świat dał chirurgom do ręki. Oprócz narzędzi chirurgicznych, które są niezwykle mobilne, ramiona robota zaopatrzone są również w kamerę. Dzięki niej lekarz widzi pole operacyjne w 3D oraz w 10-krotnym powiększeniu – wyjaśnia dr n. med. Andrzej Szczepanowski, z-ca dyrektora ds. lecznictwa Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie.

 

Tak zaawansowany sprzęt medyczny wymaga wysokiej klasy specjalistów. Dlatego w szpitalu przy al. Kraśnickiej powstanie Specjalistyczny Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej. W pierwszym półroczu 2022 roku planowane są szkolenia i certyfikacja trzech pierwszych zespołów chirurgicznych. To pozwoli na wykonanie 30-50 zabiegów. Do końca roku proces szkolenia obejmie kolejnych chirurgów, asystentów chirurgicznych, instrumentariuszek i anestozjologów: lekarzy i pielęgniarek. A co za tym idzie wykonanie w szpitalu kolejnych 30-50 zabiegów.

W dalszej kolejności w Ośrodku Edukacyjnym Chirurgii Robotycznej będą szkolone zespoły chirurgiczne z innych szpitali z województwa i kraju. Pojawia się zatem szansa, że najbliższe lata przyniosą szybki rozwój chirurgii robotycznej w lubelskiej służbie zdrowia, szczególnie w chirurgii, a zwłaszcza w urologii, ginekologii, torakochirurgii, chirurgii kolorektalnej oraz chirurgii głowy i szyi.

Źródło i foto: lubelskie.pl