fbpx

Samorządowcy nie inspirują protestów

monety
Jak samorządy pozyskują środki unijne
29 października 2020
wideokonferencja z premierem
Praca zdalna w samorządach. Spotkanie KWRiST z premierem
2 listopada 2020
Pokaż wszystkie

Samorządowcy nie inspirują protestów

protest

Strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego odpowiedziała na apel ministra dotyczący „nienawoływania do działań niezgodnych z prawem”.

28 października br. podczas zdalnego posiedzenia plenarnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego współprzewodniczący Komisji ze strony rządowej – wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker – kończąc obrady zauważył, że samorządowcy nie powinni nawoływać do działań niezgodnych z prawem.

Stwierdził, że działaniu wielu samorządów towarzyszy w ostatnim czasie „wiele skrajnych emocji, brak spokoju i ogromne napięcie”, dodatkowo przy okazji epidemii koronawirusa. Przypomniał, że kolejny rekord zachorowań zobowiązuje do tego, by działać w atmosferze dialogu i odpowiedzialności społecznej.

W odpowiedzi strona samorządowa KWRiST wystosowała oświadczenie, w którym stwierdziła, że samorządowcy nie są odpowiedzialni za obecność ludzi na ulicach miast.

– „Ponieważ Pan Minister nie dał Stronie Samorządowej szansy na odniesienie się do tej wypowiedzi, zamykając natychmiast po swoim apelu obrady, pragniemy oświadczyć: Jak sam Minister zauważył, na ulicach naszych miast i gmin odbywają się masowe, spontaniczne protesty społeczne. Ich przyczyną jest decyzja podjęta przez Trybunał Konstytucyjny, a nie czyjakolwiek inspiracja. Samorządowcy nie są odpowiedzialni za obecność ludzi na ulicach swoich miast, natomiast dokładają wielu starań, w ramach swoich kompetencji, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo swoim mieszkańcom. Próba ich oskarżenia o inspirowanie protestów jest niedopuszczalną insynuacją.” – napisali samorządowcy oświadczeniu.

Oświadczenie podpisali: Andrzej Porawski – sekretarz strony samorządowej KWRiST i Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, współprzewodniczący ze strony samorządowej Komisji.