fbpx

Samorządy „Rzeczpospolitej” – cztery województwa z wyróżnieniami

MSWiA o obronie cywilnej
W MSWiA o ochronie ludności i obronie cywilnej
23 marca 2024
Najnowszy numer Pomorskiego Thinklettera 1/24 – zapraszamy do lektury!
5 kwietnia 2024
Pokaż wszystkie

Samorządy „Rzeczpospolitej” – cztery województwa z wyróżnieniami

Samorządy „Rzeczpospolitej” – cztery województwa z wyróżnieniami

W tym roku obchodzimy jubileusz 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej. By go celebrować, „Rzeczpospolita” zorganizowała uroczystą galę – debatę połączoną z przyznaniem honorowych wyróżnień dla polskich samorządów za – zdaniem redakcji – najistotniejsze dokonania. Partnerem gali, która odbyła się 25 marca 2024 był Związek Województw RP.

Samorządy „Rzeczpospolitej” – cztery województwa z wyróżnieniami

Polskie samorządy wykorzystały 20 lat obecności Polski z Unii Europejskiej, i związane z tym fundusze pomocowe, na dokonanie prawdziwego skoku cywilizacyjnego. Zrealizowały dziesiątki tysięcy projektów, o łącznej wartości ok. 300 mld zł, w zasadzie w każdej dziedzinie życia. Wszystkie mają na celu poprawę komfortu życia mieszkańców, przyspieszenie lokalnego rozwoju, a ich łączna suma zmieniała oblicze polskich miast i gmin. – czytamy w Rzeczpospolitej.

Redakcja gazety za cel postawiła sobie wskazanie tych samorządów, które najlepiej wykorzystały i minione dwudziestolecie i związane z obecnością w UE fundusze.

Podczas gali „Samorządy Rzeczpospolitej – 20 lat Polski w UE”, wręczono łącznie 25 wyróżnień. Aż 15 z nich to nagrody za „Unijne inwestycje 20-lecia”. Wśród nagrodzonych nie zabrakło oczywiście organów wojewódzkich.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego otrzymał wyróżnienie w kategorii społeczeństwo za Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka.
Wyróżnienie w kategorii zielona inwestycja trafiło m.in. do samorządu Województwa Zachodniopomorskiego. Przyznano je za budowę budynku pasywnego siedziby Urzędu Marszałkowskiego.

Przedstawiciele samorządu Województwa Lubuskiego wrócili do domu z wyróżnieniem w kategorii kultura i edukacja za za Park Technologii Kosmicznych.

– Park Technologii Kosmicznych to bardzo ważny dla nas projekt, o dużej wartości, także materialnej. Wydaliśmy jako region blisko 100 mln złotych z funduszy unijnych na to, żeby Park Technologii Kosmicznych powstał i mógł zostać wyposażony w narzędzia i laboratoria, które pomogą w prowadzeniu różnego rodzaju dociekań, badań, poszukiwań i zaowocuje to wartościowymi dokonaniami naukowymi i praktycznymi. – podkreślił z dumą marszałek Marcin Jabłoński. W jego imieniu nagrodę odebrał Wojciech Olszewski, dyrektor Biura Projektów Własnych Urzędu Marszałkowskiego.

Jednym z „Mistrzów Unijnych Środków” został natomiast samorząd Województwa Mazowieckiego. Jury doceniło dbanie o interes społeczności całego województwa, w tym wyjątkowy projekt podziału statystycznego Mazowsza. Nagrodę odebrał osobiście marszałek Adam Struzik.
Wszystkim laureatom i wyróżnionym składamy serdecznie gratulacje i wyrazy uznania. Życzymy także dalszych sukcesów w tak efektywnym wykorzystywaniu środków unijnych.