fbpx

Śląskie. Modernizacja stacji pogotowia ratunkowego

Śląskie. Gospodarcze Zamknięcie Roku
22 grudnia 2022
Szlak Zabytków Techniki coraz dłuższy
10 stycznia 2023
Pokaż wszystkie

Śląskie. Modernizacja stacji pogotowia ratunkowego

Stację pogotowia ratunkowego po trwającym dwa lata remoncie oddano oficjalnie do użytku w czwartek 29 grudnia 2022 r.

W uroczystości uczestniczyli m.in. wicemarszałek województwa śląskiego Anna Jedynak, radna Sejmiku województwa Maria Materla, poseł na Sejm RP Mateusz Bochenek oraz dyrektor Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu Klaudiusz Nadolny.

Modernizacja placówki kosztowała pół miliona złotych, z czego kwotę 339 tysięcy złotych w formie dotacji przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Budynek gruntownie odnowiono, wymieniono drzwi, dokończono malowanie pomieszczeń czy zmodernizowano instalację elektryczną i sanitarną.

– 2022 rok kończy się bardzo intensywnie pod kątem inwestycji realizowanych z myślą o służbie zdrowia w regionie. A już niebawem, bo w drugiej połowie stycznia rozpocznie się jedna z kolejnych inwestycji, budowa siedziby Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu, na którą województwo przeznaczy w sumie 25 mln zł. Chcemy stworzyć jak najlepsze warunki pracy dla kadry medycznej, której codzienną misją jest ratowanie naszego życia i zdrowia – podkreśliła wicemarszałek Anna Jedynak.

 

– Dbamy o to, aby sprawy służby zdrowia, a szczególnie właśnie kwestie związane z inwestycjami miały szczególne, ważne miejsce w budżecie województwa. Były ujęte jako priorytety – dodała radna Sejmiku, Maria Materla.

 

Stacja pogotowia ratunkowego w Jaworznie wchodzi w skład SP ZOZ Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. Tylko w 2021 pogotowie w Sosnowcu realizowało ponad 67 tys. interwencji w swoim rejonie w tym aż 8 tys. 676 razy do zdarzeń wyjeżdżały zespoły ratownictwa medycznego z Jaworzna.

 

W 2021 roku rozpoczął się remont, w ramach którego odnowiono elewację budynku, zainstalowano oświetlenie nad wejściem oraz przeprowadzono remont dachu. W tym roku prace kontynuowano. Na modernizację stacji pogotowia ratunkowego w Jaworznie i poprawę warunków pracy przekazano z budżetu województwa śląskiego 339 tys. zł. Kwota pokryła koszt takich prac jak wymiana stolarki drzwiowej, malowanie pomieszczeń, modernizacja instalacji elektrycznej i sanitarnej, wymiana nawierzchni w miejscach podjazdu i postoju karetek.

 

Obecnie stacja pogotowia ratunkowego w Jaworznie to jedna z najlepiej wyposażonych jednostek w Polsce. W mieście stacjonują trzy zespoły ratownictwa medycznego typu „P” (podstawowe, bez lekarza) wyposażone w nowoczesne ambulanse (jeden z 2020 roku oraz dwa z 2021 roku) wraz z wysokiej jakości wyposażeniem, włącznie z noszami elektrycznymi (koszt jednej pary noszy to około 120 tys. zł).

źródło i foto: slaskie