fbpx

Spotkanie marszałka Struka z ambasadorem Danii

Mieczysław Struk ponownie marszałkiem województwa pomorskiego
Mieczysław Struk ponownie marszałkiem województwa pomorskiego
20 maja 2024
Modernizacja DW między Kościerzyną a Przywidzem z unijnym dofinansowaniem
2 czerwca 2024
Pokaż wszystkie

Spotkanie marszałka Struka z ambasadorem Danii

Spotkanie marszałka Struka z ambasadorem Danii

Pomorskie i Dania mają wiele wspólnego. Łączy nas Bałtyk. O tym, jak rozwijać morską energetykę wiatrową oraz jak chronić nasze morze rozmawiali Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i Ole Toft, ambasador Danii w Polsce. Spotkanie było również okazją do pożegnania. Ole Toft kończy bowiem swoją misję dyplomatyczną w Polsce.

Tym, co łączy Polskę, Pomorze i Danię jest niewątpliwie nadbałtyckie położenie. To nie tylko szansa, ale i wielkie wyzwanie.

Szczególnie istotna jest przyszłość Bałtyku. Jego czystość i bezpieczeństwo ekologiczne – podkreślał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Chodzi przede wszystkim o wspólne działania związane z utylizacją amunicji z czasów II wojny światowej. W Danii bardzo silnie rozwija się branża offshore i morska energetyka wiatrowa.

– Planujemy misję gospodarczą z Danii na Pomorze dla operatorów farm wiatrowych oraz serwisu portowego – zapowiedział Ole Toft, ambasador Danii.

Pod koniec 2024 r. planowany jest również wyjazd dla firm z Pomorza na Bornholm.

Rozmowa dotyczyła również spraw związanych z kulturą. W 2025 roku bowiem obchodzony będzie jubileusz 400-lecia istnienia przedstawicielstwa Danii na Pomorzu. Z tej okazji planowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych i nie tylko. Będą również seminaria czy konferencje morskie nawiązujące do tych wieloletnich wspólnych doświadczeń.

pomorskie.eu