fbpx

SZPoN, czyli System Zdalnej Pracy oraz Nauki

skarbonki
PPK. Darmowe warsztaty online dla JST
25 stycznia 2021
komputer
#CyberbezpiecznySamorząd – bezpłatne szkolenia dla urzędników
2 lutego 2021
Pokaż wszystkie

SZPoN, czyli System Zdalnej Pracy oraz Nauki

wideokonferencja

Rząd zapowiada wdrożenie jednolitego, ogólnopolskiego systemu ułatwiającego zdalną pracę urzędników i ich kontakt z obywatelami. Takie rozwiązanie ma pozwolić na efektywne zarządzanie obsługą spraw i skrócenie kolejek w urzędach. System ma zacząć działać jeszcze w tym roku.

SZPoN będzie mógł zastąpić dostępne na rynku komercyjne rozwiązania umożliwiające videorozmowy, wymianę plików, wiadomości itp. To ma być system, który usprawni także komunikację między obywatelami i urzędnikami. To także wsparcie techniczne dla urzędów poprzez wiele kanałów komunikacji, m.in. chat, infolinię, chatbot.

Z rozwiązania każdy urząd będzie mógł korzystać bezpłatnie. Budowa i wdrożenie SZPoN finansowane są z Funduszy Europejskich – Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Ramowy budżet działania to 9,5 miliona złotych.

SZPoN będzie zawierał dwa moduły – do zdalnej pracy i zdalnej edukacji. Oba będą mogły być wykorzystywane zarówno przez urzędników, jak i obywateli.

Jedną z największych zalet SZPoN ma być bezpieczeństwo.

Pierwszy moduł SZPoN, czyli zdalna praca/wirtualny urząd, to połączenie szeregu funkcjonalności dotychczas rozproszonych pomiędzy różnymi narzędziami:

– narzędzie do telekonferencji z modułem video (połączenia wewnątrz i na zewnątrz organizacji, linki wysyłane e-mailem),

– narzędzie do współdzielenia dokumentów, budowania list zadań oraz przydzielania ich innym osobom (np. w ramach jednego Departamentu lub Wydziału), tworzenia list spraw „do załatwienia” (tzw. „to do”) oraz integracji ich z kalendarzem,

– moduł dla obywatela umożliwiający umawianie spotkań z urzędnikiem w celu załatwienia konkretnej sprawy.

Moduł umożliwiający zdalną naukę będzie umożliwiał publikowanie i odbywanie kursów skierowanych do poszczególnych grup pracowników urzędów (np. z zakresu dostępności cyfrowej dla redaktorów stron www), jak również do wszystkich pracowników konkretnego urzędu.

SZPoN będzie też dawał możliwość zamieszczania szkoleń skierowanych do obywateli, np. na temat segregacji śmieci, itp.

Przykładowe funkcjonalności tego modułu to m.in.:

– narzędzie do tworzenia i edycji kursów,

– rejestracja automatyczna (na podstawie danych użytkownika),

– komunikacja na żywo,

– grywalizacja,

– planowanie wydarzeń LIVE,

– system tworzenia i edycji ankiet,

– system tworzenia i edycji testów.

Źródło: gov.pl