fbpx
marszałek G. Schreiber
Tegoroczna edycja Europejskiego Forum Gospodarczego – Łódzkie 2020 już trwa
2 grudnia 2020
szkolenie
Łódzkie. Bezpłatne szkolenia dla biznesu
14 stycznia 2021
Pokaż wszystkie

Umowy na przewozy kolejowe w Łódzkiem

podpisanie umowy

Samorząd województwa łódzkiego podpisał wieloletnią umowę ze spółką POLREGIO na wykonanie przewozów kolejowych w regionie. Łączna wartość 8-letniej umowy to 415,7 mln zł. Województwo Łódzkie podpisało również aneks do wieloletniej umowy z Łódzką Koleją Aglomeracyjną. Dzięki temu poprawi się oferta przewozowa w regionie.

Umowy z przewoźnikami kolejowymi – spółką POLREGIO oraz Łódzką Koleją Aglomeracyjną  – podpisał w środę, 9 grudnia Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Umowa z POLREGIO będzie obowiązywała od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2028 roku. Jej zawarcie pozwoliło m.in. na wprowadzanie nowych połączeń zarówno w przewozach wojewódzkich jak i międzywojewódzkich. Przewoźnik będzie realizował przewozy pasażerskie na liniach kolejowych: Koluszki- Skierniewice – Warszawa; Łódź- Tomaszów Mazowiecki – Opoczno; Łódź – Sieradz – kierunek Poznań; Łódź – Kutno – kierunek Toruń; Łódź – Piotrków Trybunalski – Radomsko – kierunek Częstochowa; Wieluń – kierunek Tarnowskie Góry.

Z kolei podpisany aneks do umowy wieloletniej z Łódzką Koleją Aglomeracyjną – obejmującej okres od 1 stycznia 2016 – do 31 grudnia 2028 roku, reguluje kwestie związane z rozszerzeniem oferty przewozowej, począwszy od 2021 roku. Najważniejsze parametry realizacji przewozów w przyszłym roku to rekompensata na poziomie 79,9 mln zł.

W przyszłym roku w nowym rozkładzie jazdy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej przewidziano uruchomienie nowych połączeń i wprowadzenie atrakcyjnych ofert biletowych.

Wprowadzone zostaną m.in. połączenia relacji Łódź – Drzewica. W ciągu doby ŁKA uruchomi 12 połączeń bezpośrednich (6 par pociągów). Czas przejazdu całej trasy zajmie ok. 80 minut, odcinka Tomaszów Mazowiecki – Drzewica ok. 30 minut. Trzy połączenia zostaną skomunikowane z pociągami Kolei Mazowieckich do i z Radomia. Mieszkańcy będą mieli możliwość skorzystania z tańszych biletów dzięki ofertom specjalnym takim jak zniżki, wzajemne honorowanie biletów czy integracja przejazdów pociągiem z komunikacja miejską.

Kolejną nowością w rozkładzie jazdy jest międzywojewódzkie połączenie z Łodzi przez Sieradz i Kalisz do Ostrowa Wielkopolskiego. Obecnie linia ta obsługiwana jest wyłącznie przez pociągi POLREGIO. Na trasie Łódź Fabryczna / Łódź Kaliska / Łódź Widzew – Ostrów Wielkopolski realizowane będą cztery połączenia (dwa w kierunku Ostrowa i dwa w stronę Łodzi), a pasażerowie będą mogli podróżować nowoczesnymi i komfortowymi składami ŁKA. Z Ostrowa Wielkopolskiego będzie można kontynuować podróż w kierunku Poznania i Wrocławia.

Tutaj również będzie można skorzystać z ciekawych ofert promocji taryfowych np. na tańsze  bilety okresowe do Sieradza czy ze Wspólnego Biletu Samorządowego w cenie 38 zł, który upoważnia do nieograniczonej w ciągu doby podróży pociągami ŁKA i Kolejami Wielkopolskimi. Na podstawie jednego biletu będzie można jechać z Łodzi do Poznania lub Wrocławia pociągami uruchamianymi przez ŁKA, POLREGIO, KW, PKP Intercity.

W 2021 roku będzie również więcej połączeń z Łodzi do Piotrkowa Trybunalskiego. Wraz ze zmianą ceny biletów, na linii zostają wprowadzone specjalne oferty dla mieszkańców Piotrkowa i okolic. Pasażerowie ŁKA będą mogli skorzystać z komunikacji miejskiej w Piotrkowie za darmo, a każdy, kto posiada Piotrkowską Kartę Mieszkańca, będzie mógł otrzymać zniżkę na zakup biletów jednorazowych na pociągi ŁKA, która wynosi średnio 30%.

Wprowadzone zostaną także nowe atrakcyjne ceny biletów dla osób podróżujących w kierunku Skierniewic i Warszawy, takie jak: bilet miesięczny na trasie Skierniewice – Łódź w cenie 295 zł (tam i z powrotem); bilet jednorazowy na trasie Skierniewice – Warszawa (lub odwrotnie) – weekendowe połączenie ŁKA Sprinter w cenie 14,90 zł; bilet jednorazowy, na trasie Koluszki – Warszawa (lub odwrotnie) – weekendowe połączenie ŁKA Sprinter w cenie 24 zł.

Wszystkie te połączenia oraz oferty cenowe będą dostępne dla mieszkańców w nowym rozkładzie jazdy pociągów już od 13 grudnia 2020 roku.

Źródło i foto: lodzkie.pl