fbpx

VII Krajowy Kongres Sekretarzy za nami

Konferencja „Regionalna Infrastruktura Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. SILESIA SPATIAL DATA
14 września 2023
Posiedzenie Plenarne Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN
21 września 2023
Konferencja „Regionalna Infrastruktura Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. SILESIA SPATIAL DATA
14 września 2023
Posiedzenie Plenarne Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN
21 września 2023
Pokaż wszystkie

VII Krajowy Kongres Sekretarzy za nami

Za nami najważniejsze wydarzenie stworzone z myślą o sekretarzach miast, gmin, powiatów i województw  z całej Polski. Kongres odbył się w Warszawie w dniach 6-7 września. Zgromadził blisko 400 ekspertów, praktyków i przedstawicieli samorządów z całej Polski. ZWRP miało zaszczyt być partnerem kongresu.

Kongres sekretarzy to najważniejsze, coroczne spotkanie ekspertów od samorządu terytorialnego, organizowane ściśle we współpracy oraz dla samych Sekretarzy JST. W efekcie uczestnicy wydarzenia mogą liczyć na program zamknięty w blisko 30 panelach i sesjach, a zatem na porcję inspiracji, na tematy, które oni sami uważają za najistotniejsze. – Wymiana doświadczeń i możliwość rozmowy nie tylko podczas paneli, ale również podczas spotkań kuluarowych jest dla nas bardzo istotna – mówi Marta Jabłczyńska, Sekretarza Miasta Mysłowice (woj. śląskie).

Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Współpraca odpowiedzią na stale występujące zmiany i zjawiska kryzysów”. Uczestnicy Kongresu podkreślali konieczność zachowania niezależności samorządów tak, aby mogły one realizować w sposób efektywny i odpowiedzialny zadania na rzecz swoich mieszkańców. Oprócz tematów, o których od wielu lat debatują Sekretarze (zmiany w przepisach prawa, cyberbezpieczeństwo czy partycypacja społeczna) tym razem nie mogło zabraknąć miejsca na dyskusję o organizacji tegorocznych wyborów. W trakcie trwania Kongresu zaprezentowały się samorządy, które otrzymały Europejski Znak Jakości Zarządzania ELoGE.

Ogłoszono także Laureatów Konkursu Dobre Praktyki Organizacji i Zarządzania w Administracji Samorządowej. Decyzją kapituły nagroda główna trafiła do miasta Dąbrowa Górnicza za program „Ocena pracownika – metamorfoza wypowiedzi w dialog”. Wyróżnienie natomiast otrzymały natomiast Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego za program „Doskonalenie w pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego”. Kapituła oceniała zgłoszenia, mając na uwadze innowacyjność, uniwersalność, zasięg oddziaływania, mierzalność efektów czy dopasowanie do potrzeb jednostki i klienta. Zgodnie z przyjętymi zasadami, nagradzane są najlepsze praktyki i efektywne działania z obszaru organizacji i zarządzania w administracji samorządowej.

ZWRP, oprócz objęcia patronatem wydarzenia, miało w nim także swój bezpośredni udział. W panelu poświęconemu wolontariatowi pracowniczemu wziął udział Dyrektor Biura ZWRP, Jakub Mielczarek. Podczas panelu dyskutowano na temat propagowania i umożliwienia społecznego zaangażowania pracownikom zatrudnionym w JST. Rozmawiano o tym jak pracodawca samorządowy kompleksowo może wspierać pracowników w świadomym, dobrowolnym i bezpłatnym świadczeniu wolontariatu na rzecz potrzebujących oraz czy dziś już definitywnie można mówić o społecznie zaangażowanym pracodawcy samorządowym.


ZWRP włącza się kampanię profrekwencyjną i zachęca do wzięcia udziału w wyborach. Już 15 października ważny dzień dla Polaków!