fbpx

W Lubskiem obradowała Wojewódzka Rada Kobiet

Lubuskie spotyka się w sprawie Łuku Mużakowa
3 grudnia 2021
Lubuski budżet na 2022 r.
22 grudnia 2021
Pokaż wszystkie

W Lubskiem obradowała Wojewódzka Rada Kobiet

Fundusze i zadania na rzecz kobiet w projekcie budżetu województwa lubuskiego na rok 2022 – to główne tematy obrad Wojewódzkiej Rady Kobiet.– Ważne jest, aby inicjatyw nie ograniczać do dużych miejscowości, ale trafiać też do tych mniejszych – stwierdziła marszałek regionu lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Podczas spotkania członkinie rady sporo czasu poświeciły pieniądzom, teraz bowiem kształtuje się budżet na przyszły rok i plan wydatków w nowej perspektywie unijnej. W związku z tym, przedstawiciele urzędu marszałkowskiego zaprezentowali możliwości pozyskiwania pieniędzy na projekty związane z działaniami na rzecz kobiet. Największe znajdują się w działalności organizacji pozarządowych, na których wsparcie sejmik zamierza przeznaczyć 7,7 mln zł. Wachlarz możliwości jest niezwykle szeroki, począwszy od pomocy osobom niepełnosprawnym, zdrowie i pomoc społeczną, przez turystykę i promocję województwa, po rozwój obszarów wiejskich. W tej ostatniej sferze interesująco wyglądają propozycje dla kół gospodyń wiejskich.

 

Tolerancja i równe traktowanie

– Na mój wniosek będziemy realizowali nowy program wsparcia tolerancji i równego traktowania – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. – Będziemy starali się dofinansowywać organizację lokalnych kongresów kobiet. Zdaję sobie sprawę, jak często trudno jest znaleźć pieniądze na podobne inicjatywy. Wiemy, że takie spotkania organizowały chociażby Gorzów Wlkp. i Wschowa, ale chciałabym, abyśmy z podobnymi akcjami dotarli do mniejszych miejscowości. Mogą to być konferencje, ale i pikniki na wzór tych, poświęconych zdrowiu. Za sprawą takich spotkań, które mieliśmy w Pszczewie, czy w Jemiołowie przekonałam się, że tymi wydarzeniami żyją całe miejscowości. Promujmy równość i różnorodność. Święto województwa w 2022 roku także odbędzie się w mniejszych miejscowościach, a na dodatek planujemy turniej gmin. Nad jego koncepcja jeszcze pracujemy…

Marszałek przedstawiła także kilka innych ciekawych projektów, jak chociażby Tydzień Kobiet w zielonogórskiej filharmonii, podczas którego z batutą w dłoni, doznania artystyczne zapewnią panie będące dyrygentami. Koncerty byłyby połączone z nagrodzeniem niebanalnych, niezwykłych, charyzmatycznych Lubuszanek.

O projektach na nadchodzący rok mówiły również członkinie rady. Odbędą się m.in. spotkania z kobietami stojącymi na czele lubuskich samorządów, nawiązana zostanie współpraca z kobiecymi organizacjami z Brandenburgii i Saksonii, przeprowadzony zostanie konkurs dla bohaterek naszej codzienności, ale i wydany będzie podręczny poradnik dla ofiar przemocy domowej.

 

Kobieca strona pandemii

O przemocy domowej mówiono sporo również w kontekście planów na przyszły rok. Wprawdzie niebieskich kart policja wydaje mniej, ale wiadomo, że to efekt pandemii, życie bardziej toczy się w czterech ścianach. Na dodatek rośnie liczba ofiar przemocy korzystających z telefonów zaufania.

Wiele uwagi poświęcono też covidowi. W ciągu roku funkcjonowania zielonogórskiego szpitala tymczasowego przewinęło się przez jego łóżka 2100 pacjentów, w tym ponad setka dzieci. 420 osób zmarło. Jak informowała rzeczniczka szpitala uniwersyteckiego Sylwia Malcher-Nowak, czwarta fala rozpędza się od października, ale w listopadzie karetki podjeżdżają pod szpital jedna za drugą. Tylko w tym miesiącu przyjęto 430 pacjentów i odnotowano 60 zgonów. Szpital dysponuje 142 łóżkami covidowymi, 30 respiratorowymi i dziesięcioma pediatrycznymi. Te ostatnie są zajęte non stop i jest to nowe zjawisko.

– Chcę zaapelować za pośrednictwem pań o podkreślanie na każdym kroku konieczności szczepienia się kobiet w ciąży – dodała Sylwia Malcher-Nowak. – Na 30 pacjentek, które przewinęły się ostatnio przez naszą porodówkę, tylko osiem było szczepionych. Efekt jest taki, że mieliśmy pacjentkę, której ciążę trzeba było rozwiązać, inna jest w poważnym stanie pod respiratorem. Jakie będą konsekwencje dla dzieci, zobaczymy. Dziś mamy chore na covid nawet dwutygodniowe noworodki.

Na zakończenie spotkania lubuska marszałek stwierdziła, że w sferze równości i tolerancji jest jeszcze w naszym kraju i regionie sporo do zrobienia. Okazuje się, że lubuska Wojewódzka Rada Kobiet jest jedyną w Polsce.

Lubuska Wojewódzka Rada Kobiet to organ doradczy, działający przy marszałek województwa lubuskiego. W jej skład powołanych zostało 15 kobiet. Do zadań rady należy monitoring i analiza potrzeb kobiet w sferze edukacji, zdrowia, rynku pracy, polityki społecznej oraz podnoszenie świadomości dotyczącej równego traktowania.

źródło i foto: lubuskie.pl