fbpx

W Smolnikach na Podlasiu powstanie ośrodek terapeutyczny

Lubelskie zwiększa pulę środków na kapitał obrotowy dla przedsiębiorców
15 lipca 2021
flaga unii
„Tak” dla przedłużenia elastycznych zasad dotyczących funduszy UE
30 lipca 2021
Lubelskie zwiększa pulę środków na kapitał obrotowy dla przedsiębiorców
15 lipca 2021
flaga unii
„Tak” dla przedłużenia elastycznych zasad dotyczących funduszy UE
30 lipca 2021
Pokaż wszystkie

W Smolnikach na Podlasiu powstanie ośrodek terapeutyczny

Opiekę znajdą w nim osoby z zaburzeniami emocjonalnymi. W piątek, 16 lipca, umowę na dofinansowanie inwestycji z funduszy europejskich podpisali członkowie zarządu województwa podlaskiego: Wiesława Burnos i Marek Malinowski. Wyniesie ona ponad 7,4 mln zł. Reszta kosztów wynoszącej blisko 10 mln zł inwestycji zostanie pokryta z budżetu województwa.

Ośrodek będzie miał swoją siedzibę w budynku po szkole mieszczącej się w oddalonych o ok. 20 km od Suwałk Smolnikach.

– Zostanie on wyremontowany. Zaplanowany jest także zakup wyposażenia:  sprzętu medycznego, informatycznego i mebli – o szczegółach projektu mówił Marszałek Malinowski, odpowiedzialny w zarządzie za sektor zdrowia.

Podkreślił też, że o powstanie ośrodka w Smolnikach zabiegała Wiesława Burnos oraz Bożena Łapińska, dyrektor szpitala psychiatrycznego w Suwałkach, w ramach którego będzie funkcjonować nowa placówka.

– Dzisiejszy dzień jest przeze mnie i moich współpracowników celebrowany szczególnie. Czekaliśmy na niego bardzo długo – Bożena Łapińska nie ukrywała radości z podpisania umowy.

Przypomniała, że budynek w Smolnikach został przekazany szpitalowi w Suwałkach już w 2014 r., choć nie istniały wówczas dokładnie sprecyzowane plany co do jego przeznaczenia.

– Teraz już wiemy, że ośrodek zrealizuje potrzeby, które obserwujemy od kilku lat. Zamierzamy uruchomić w nim psychoterapię, terapię i opiekę środowiskową – wyjaśniła dyrektor Łapińska.

Po remoncie zostanie tu stworzony 25-łóżkowy oddział  dla pacjentów zaburzeniami emocjonalnymi,  m.in. po zespołach pourazowych i oddział dzienny z 15 łóżkami. W ośrodku będzie również pracował Zespół Leczenia Środowiskowego oraz poradnie: leczenia nerwic i promocji zdrowia.

Ośrodek będzie miał profil terapeutyczno-leczniczy dla pacjentów z zaburzeniami emocjonalnymi. W szczególności będą to nerwice lękowe, depresje, zaburzenia osobowości, czy zespoły stresu pourazowego (PTSD) obecnie najczęściej diagnozowane jako powikłanie „pocovidowskie”. Planowana rekonwalescencja ma być połączona z terapią w bezpośrednim kontakcie ze środowiskiem naturalnym.

Inwestycja potrwa dwa lata – ośrodek ma być gotowy w drugim kwartale 2023 r.

źródło i foto: wrotapodlasia.pl