Czy będą zmiany w organizacji nocnej opieki zdrowotnej i finansowaniu SOR? Resort odpowiada ZWRP
1 lutego 2022Edu Polskie Regiony. Szkolenie dla Beneficjantów RPO-ochrona danych osobowych przy projektach współfinansowanych z EFS
3 lutego 20221 lutego br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Podczas spotkania omawiany był po raz kolejny projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw, który po intensywnych i merytorycznych dyskusjach uzyskał pozytywną opinię zespołu a tym samym strony samorządowej KWRiST, która wcześniej upoważniła zespół do wydania opinii wiążącej do projektu.
W posiedzeniu zespołu z ramienia Związku Województw RP uczestniczyli przedstawiciele samorządów województw.
W trakcie prac nad projektem Związek Województw RP zgłaszał liczne uwagi i spostrzeżenia. Autor projektu, tj. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wyjaśnił i uwzględnił wiele z nich, w tym kwestie dotyczące czasu pracy ośrodków adopcyjnych. Dzięki interwencji ZWRP ośrodkom adopcyjnym udało się zachować decyzyjność w zakresie czasu pracy. Mając na uwadze dobro dzieci, poszczególne ośrodki adopcyjne będą mogły dostosowywać czas pracy do potrzeb kandydatów na rodziców adopcyjnych. Ich czas pracy będzie uwzględniał konieczność świadczenia co najmniej raz w tygodniu usług w godzinach popołudniowych lub w co najmniej jedną sobotę w miesiącu. Pierwotna wersja projektu zakładała obligatoryjną pracę w co najmniej jedną sobotę w miesiącu oraz w godzinach popołudniowych.
– Takie rozwiązanie było w ocenie samorządów województw zbyt mało elastyczne dla określenia funkcjonowania ośrodków adopcyjnych, w tym odpowiedniego zapewnienia realnych potrzeb kandydatów na przysposabiających. – wyjaśnia mec. Rafał Cieślik, który z ramienia ZWRP uczestniczył w pracach nad projektem.
Na wniosek ZWRP resort rodziny i polityki społecznej odniósł się również do kwestii finansowania funkcjonowania ośrodków adopcyjnych w 2022 r. Ministerstwo zapewniło, że w ustawie budżetowej na rok 2022 r. na organizację i prowadzenie ośrodków adopcyjnych zaplanowano w budżetach wojewodów kwotę 40 963 tys. zł. Jest to kwota o 8 853 tys. zł (tj. o 27,6%) wyższa niż plan na to zadanie ujęty w budżetach wojewodów w ustawie budżetowej na rok 2021. W razie wystąpienia ewentualnych dodatkowych potrzeb na realizację zadania w ciągu roku możliwe będzie uruchomienie środków z rezerwy celowej.
– Taki sposób finansowania jest dla samorządów województw, co do zasady, satysfakcjonujący, zwłaszcza, że w razie potrzeby pozwala na uruchomienie rezerwy celowej. – komentuje mec. Rafał Cieślik.