fbpx

W Wojewódzkim Domu Kultury w świętowali świętokrzyscy sołtysi

Obradowała Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Kielcach
Obradowała Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Kielcach
17 marca 2024
Środki finansowe dla świętokrzyskiej Państwowej Straży Pożarnej
Środki finansowe dla świętokrzyskiej Państwowej Straży Pożarnej
1 kwietnia 2024
Pokaż wszystkie

W Wojewódzkim Domu Kultury w świętowali świętokrzyscy sołtysi

W Wojewódzkim Domu Kultury w świętowali świętokrzyscy sołtysi

W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się konferencja “Sołtysi liderami lokalnej społeczności”. Została zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego z okazji obchodzonego 11 marca Dnia Sołtysa dla uhonorowania i uczczenia aktywności, zaangażowania, pomysłowości i pracy kierowanej dla rozwijania społeczności wiejskich przez świętokrzyskich sołtysów. W spotkaniu z sołtysami wzięli udział m.in.: marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Renata Janik, członkowie Zarządu Województwa Marek Jońca i Tomasz Jamka, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Henryk Milcarz, senator Krzysztof Słoń oraz wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki.

– Już po raz kolejny zaprosiliśmy sołtysów do Wojewódzkiego Domu Kultury, ponieważ pragniemy im podziękować za ich służbę. Sołtys to instytucja samorządowa z najdłuższą tradycją, sięgającą XII wieku. Sołectwa są jednostkami pomocniczymi gmin, wykonują na rzecz gminnych wspólnot szereg czynności i stawiane im wymagania są coraz większe. Jako Samorząd Województwa pomagamy Stowarzyszeniu Sołtysów Ziemi Kieleckiej fundując dla najlepszego sołectwa nagrodę, wspomagamy ich wydawnictwo czyli poradnik dla sołtysów. Z okazji dzisiejszego wydarzenia życzymy sołtysom powodzenia i wesołych świąt Wielkiej Nocymówi marszałek Andrzej Bętkowski.

Wybory sołtysów w obecnej formie odbywają się od 1990 roku, na podstawie ustawy o samorządzie gminnym z marca 1990 roku. Sołtysi byli jednak wybierani także przed transformacją ustrojową. W województwie świętokrzyskim jest ich obecnie ponad 2200. Najwięcej w powiecie kieleckim – ponad 350.

– Wyrażaliśmy dziś głęboką wdzięczność za służbę, pracę i poświęcenie sołtysów. To są osoby, które są najbliżej mieszkańców naszych małych miejscowości. Pomagają rozwiązywać problemy, to niezwykle istotne. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego docenia tę pracę, nagradza i dziękuje. Ważne jest, by każdy sołtys z okazji swego święta usłyszał ciepłe słowa od tych, którzy zarządzają województwem – podkreśla wicemarszałek Renata Janik.

Podczas konferencji w Wojewódzkim Domu Kultury obecny był sołtys wsi Wiązownica-Kolonia Jacek Piwowarski, który podkreślał w swoim wystąpieniu rolę sołtysów dla lokalnych społeczności, podobnie jak prezes Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego Robert Jaworski. Z kolei wiceprezes Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej Kazimierz Łebek zaprezentował działalność Stowarzyszenia, a Magdalena Pokora z Departamentu Przyrody i Klimatu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego przedstawiła informacje na temat pomocy finansowej, udzielanej gminom przez Województwo Świętokrzyskie na dofinansowanie zadań własnych z zakresu ochrony powietrza.

Sołtysi są liderami w swoich sołectwach. Sołtys wybierany przez zebranie wiejskie jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy, sołectwa. Są osobami bardzo potrzebnymi, ponieważ kontakt z mieszkańcami odbywa się właśnie poprzez nich i poprzez rady sołeckie. Najważniejsze potrzeby mieszkańców sołectw zgłaszane są przez sołtysów na posiedzeniach rad gmin czy też rad miejskich. I to jest niezwykle ważne, bo któż lepiej od sołtysa wie, jakie potrzeby są w jego miejscowości? – mówi członek Zarządu Województwa Marek Jońca. – A potrzeby na obszarach wiejskich są wciąż ogromne – infrastruktura techniczna, drogi, w tym drogi dojazdowe do pól, kanalizacja, oświata, instytucje kultury. Praca na roli nie jest łatwa, a pogodzenie tej społecznikowskiej roli sołtysa z pracą zawodową jest wymagającym wyzwaniem – dodaje.

– Pragnę Państwu serdecznie podziękować za waszą ciężką codzienną pracę, którą wykonujecie dla swoich społeczności. Bo przecież to wy jesteście łącznikiem mieszkańców z jednostkami samorządu terytorialnego. Z okazji święta pragnę życzyć Państwu wszystkiego najlepszego, a przede wszystkim zrozumienia i życzliwości mieszkańców Państwa sołectw. Przed zbliżającymi się świętami życzę wam i waszym rodzinom odpoczynku i aby zmartwychwstały Pan Jezus błogosławił wam wszystkim. Wszystkiego najlepszego! – zwrócił się uczestniczących w spotkaniu sołtysów Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa.

Podczas konferencji wystąpiła kapela ludowa “Bliżej serca”, a swoje wiersze i fraszki dotyczące sołtysów przedstawiła poetka Elżbieta Ciepluch.

swietokrzyskie.pro